25 Kasım Kadın Platformu: “25 Kasım yasaklanamaz”

Kadınlar yasağa karşı 25 Kasım saat 19:00’da Taksim Tünel’de buluşacak.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Taksim Tünel’de yapılacak olan yürüyüş Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından “toplumsal infial uyandırabileceği, iç barışı tehdit edebileceği ve kamu düzenini bozabileceği” bahanesiyle yasaklandı.

Yasaklamaya karşı 25 Kasım Kadın Platformu açıklama yayınlayarak “Yasaklara rağmen Taksim Tünel’de buluşacağız.” Dedi.

“25 Kasım’da her yıl olduğumuz yerde, Tünel’de bir araya geliyoruz”

25 Kasım Kadın Platformu’nun yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Sen de biliyorsun, hayatlarımızı kısıtlamaya çalışan kendileriyken esas dertleri hak ve özgürlüklerin korunması değil! Hatırla; biz haklarımıza, birbirimize, yaşamlarımıza sahip çıkmak için rengarenk doldururken sokakları, her yıl yasak demeye devam ettiler. Biz yine de buluştuk.

Bu ülkede yaşamak için erkek şiddetine, erkek devlet şiddetine karşı mücadele etmememiz, en temel hakkımız olan sokaklardan çekilmemiz, birbirimizle dayanışmaktan vazgeçmemiz mümkün değil; İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden, kadınları açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkum eden, kadınları korumak yerine, kadın ve LGBTİ+ örgütlerini kapatan, LGBTİ+ etkinliklerini yasaklayan ama nefret söylemi üreten yürüyüşleri destekleyen, erkek şiddetiyle mücadeleye bütçe ayırmayan, cinsiyetçi söylemler üreten ve kadın düşmanı politikaları besleyen iktidarın kendisi bizim için bir “hak ve özgürlük” sorunu. Her an haklarımızı gasp etmek ve yaşam alanlarımızı daraltmak isteyen iktidar, erkek adaleti ve cezasızlık politikalarıyla yaşamlarımıza tehdit.

Öyleyse her yıl olduğu gibi Tünel Meydanı, yine bizi bir araya getirecek, büyük kalabalığımızdan aldığımız gücü gösterecek bir buluşmaya hazır olsun çünkü biz kadınlar hazırız… 25 Kasım’da her sene olduğumuz yerde, 19:00’da Tünel’de şiddete karşı bir araya geliyoruz.”


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here