Tutsak yakınları polis engeline rağmen 20. nöbetini gerçekleştirdi

Tutsak yakınları 20. Adalet Nöbeti’ni polisin engelleme çabalarına rağmen Esenyurt Meydanı’nda gerçekleştirdi. 

Tutsak yakınlarının hasta ve infazı yakılan tutsakların durumuna dikkat çekmek ve derhal tahliyeleri için düzenledikleri Adalet Nöbeti’nin 20.’si Esenyurt Meydanında gerçekleşti. Tutsak yakınlarına, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Saruhan Oluç, Habip Eksik ve Murat Sarısaç’ın yanı sıra çok sayıda kişinin destek verdiği eylem öncesi Esenyurt meydanı ve çevresi yoğun polis ablukası altına alındı.

Esenyurt halkı ablukaya karşı durdu

HDP Esenyurt İlçe Örgütü binasından çıkarak meydana geçmek isteyen tutsak yakınları ve milletvekillerin önü polisler tarafından kesilerek, açıklama engellenmeye çalışıldı. Aileleri kalkanlarla çembere alan polis, basın emekçilerini darp ederek çemberin dışına çıkardı.

Yasak kararını tanımayan kitle, sloganlarla direnirken polisin engelleme çabası etrafta bulunanlar tarafından tepki çekti. Esenyurt halkının “Biji berxwedana zindana” ve “Berxwedan jiyane” sloganlarıyla polis ablukasına tepki göstermesi ve annelerin kararlı duruşuyla, polis ablukayı genişleterek eyleme izin vermek zorunda kaldı.

Oluç: “Aysel Tuğluk için adalet”

“Annelerin adalet talebi hepimizin talebidir” pankartı açılan eylemde konuşan Saruhan Oluç, ailelerin en temel talebinin adalet olduğunu vurgulayarak, bugün burada Aysel Tuğluk için adalet istemek üzere toplandıklarını belirtti. Demans hastası Aysel Tuğluk’un tahliye edilmesi için uzun zamandır mücadele ettiklerini dile getiren Oluç, bu mücadeleye rağmen Tuğluk serbest bırakılmazken 28 Şubat davası hükümlülerinden Çevik Bir’in aynı hastalık nedeniyle serbest bırakılmasına dikkat çekti. Tüm hastane raporlarına rağmen tahliye edilmeyen Aysel Tuğluk’un yargılandığı Kobanê davasında son anda tahliye kararı verildiğini ifade eden Oluç, mahkeme heyetinin tavrını eleştirdi. Oluç, “Aysel Tuğluk’a işkence yapıyorsunuz” denildiği için mahkeme heyetinin rahatsız olmasına tepki göstererek, yapılan işkencenin bir kez daha altını çizdi.

“Annelerin adalet arayışı her yerde sürecek”

“İşte anneler Aysel Tuğluk için adalet istiyor. Hasta ve yaşlı tutsaklar için adalet arıyor” diyen Oluç, hasta tutsakların derhal serbest bırakılmasını istedi. “Annelerin adalet arayışından kimsenin korkmaması gerekir. Çünkü bir ülkede adalet yoksa, hukuk işlemiyorsa, o ülkede ne eşitlik vardır ne demokrasi vardır ne yargı kalmıştır” ifadelerini kullanan Oluç, doğru olanın annelerin adalet arayışını engellemek değil adaletin tesisine katkı sağlamak olduğunu vurguladı. Oluç, annelerin adalet arayışının yanında olduklarını dile getirerek, “Annelerin adalet talebi bizim de talebimizdir. Annelerin adalet arayışının bundan sonra da ülkenin her yerinde süreceğini bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

Sarısaç: “Bizim değil mafyanın önünü kesin”

Eylem boyunca polisin tacizi sürerken, alkışlarla biten eylem sonrası kitle sloganlarla HDP Esenyurt İlçe Örgütü binasına yürüdü. Polis slogan atılmasını gerekçe göstererek bir kez daha kitlenin önünü keserken, polise tepki gösteren HDP Milletvekili Murat Sarısaç, “Siz bizim sloganlarımızı engelleyemezsiniz. 10 tane anneye ordu yığıyorsunuz. Gidip mafyaların, yolsuzluk yapanların önünü kesseniz ülke şimdi çok daha yaşanılacak bir yer olurdu” ifadelerini kullandı.

Polisin tüm tacizlerine karşı sloganlarla HDP binasına gelen kitle, halktan da büyük destek gördü.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here