Gezi Direnişi tutsakları için başlatılan nöbetin 200. gününde birçok kentte açıklama yapıldı

Gezi davasında tutsak edilenler için başlatılan adalet nöbetinin 200. gününde çok sayıda kentte açıklamalar yapıldı. TMMOB tarafından gerçekleştirilen nöbet eyleminde, AKP iktidarından adalet beklenemeyeceği vurgulandı, “Arkadaşlarımız yalnız değil” denildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Gezi davasında tutsak edilen Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Can Atalay, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi ve Osman Kavala’nın serbest bırakılması talebiyle başlatılan adalet nöbetinin 200. gününde çok sayıda kentte açıklama yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde yapılan açıklamada söz alan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, “Türkiye tarihinin en baskıcı dönemlerinden birini yaşıyoruz” dedi. İktidarla aynı görüşte olmayan herkesin hedef alındığını söyleyen Koramaz, “Gezi Davası, hukuki bir dava değil, siyasidir. 200 gündür tutuklu bulunan arkadaşlarımız İstanbul’da kent planlarına, yargı kararlarına aykırı bir şekilde başlayan inşaat çalışmalarına karşı çıktıkları için, Taksim Meydanı’na ve Gezi Parkı’na sahip çıktıkları için, bilimsel raporlarını kamuoyu ile paylaştıkları için hedef gösterilmişlerdir” diye konuştu.

“Gezi direnişi bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeydir”

Yargılanması ve tutuklanması gerekenlerin yasaları tanımayanlar, mevzuatın gerekleri ve yargı kararlarını uygulamayanlar, Gezi Parkı’nı ranta açanlar olduğunu vurgulayan Koramaz, nöbet eylemini adaletsizlik ve hukuk tanımazlıkla özdeşleşen AKP iktidarından adalet bekledikleri için tutmadıklarını söyledi. Koramaz, “Biz bu nöbetleri AKP’nin güdümü altına girmiş yargı çevrelerinden adalet beklediğimiz için de tutmuyoruz. Nöbetleri arkadaşlarımızın haklı mücadelesini desteklediğimizi belirtmek için tutuyoruz. Arkadaşlarımızı yalnız bırakmadığımızı belirtmek için tutuyoruz. Anayasal hakkımızı yerine getirdiğimizi halkımıza göstermek için tutuyoruz. Bu nöbetlerle arkadaşlarımızın morallerini diri tutuyoruz. Onların fotoğrafları bize güç veriyor. Herkes şunu bilsin Gezi direnişi bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeydir. Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız” dedi.

Açıklamada TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan açıklama metni okundu.

“Gezi davasında verilen cezaların iptal edilmesi gerekmektedir”

Diyarbakır’da da TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Elektrik Mühendisleri Odası’nda (EMO) basın toplantısı düzenledi.

Kamu yararını savunmanın mühendis ve mimar ve şehir plancılarının temel görevleri arasında olduğunu söyleyen TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu Eş Sözcüsü Sorgül Aytek Avşar, “İstanbul’un en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi’nin park olarak kalması için mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi. 2013 Haziran’ında, sadece kamusal alanlarımızı değil iktidarın baskı politikalarını, temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmasını, ülkemizin geleceğinin karanlığa gömülmesini de gündemimize alarak mücadele ettik” dedi. Mühendis ve mimarların faşizm ve gerici politikalara karşı mücadele ettiğini belirten Avşar, “Mühendis, mimar ve şehir plancıları toplumun ortak değerlerinin yok edilmesine karşı, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, kültüre yönelik gerici saldırılara karşı omuz omuza mücadele ettik. Gezi direnişi, toplum olmanın doğal bir sonucu olarak ülkenin dört bir yanında vücut bulmuş, önemli direnişlerinden birisi olmuştur” diye konuştu.

Avşar devamla şunları söyledi: “Uzun süren hukuksuzluk zinciri içerisinde kendi partilerinin milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımız nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçlamıştır. Arkadaşlarımız nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebi hapsedilmek istenmiştir. Gezi davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, hukuk sınırları içerisinde olmadığı tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi davasında verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir.”

“Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin”

TMMOB Urfa İl Koordinasyon Kurulu, Adalet Nöbeti’nin 200’üncü gününde Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nda açıklama yaptı. Açıklamada İKK adına konuşan Fikret Çakır, iktidarın toplumsal direnişleri defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştığını, Gezi’yi düşmanlaştırdığını söyledi.

Gezi davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğunu, hukuk sınırları içerisinde olmadığını söyleyen Çakır, “Tutukluluğun 200’üncü gününde bir kez daha sesleniyoruz; arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin” dedi.

“Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın”

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Gezi tutukluları için sürdürdükleri Adalet Nöbeti’nin 200. gününde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. “Gezi tutsakları serbest bırakılması” yazılı pankart açılan açıklamada basın metnini TMMOB İKK adın ŞPO İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ekici okudu.

Gezi Davası karar duruşması üzerinden 200 günün geçtiği dile getiren Ekici, ”TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Gezi Davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğunu söyleyen Ekici, “Hukuk sınırları içerisinde olmadığı tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi Davasında verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir. Tutukluluğun 200. gününde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin” diye ekledi.

“Gezi tutukluları serbest bırakılsın, Gezi onurumuzdur”

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu, da aynı amaçla Mimarlar Odası Denizli Şubesi önünde basın açıklaması yaptı. “Gezi tutukluları serbest bırakılsın, Gezi onurumuzdur” pankartı açılan açıklamaya KESK üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Basın metnini TMMOB Denizli İKK Sekreteri Mehmet Sarıca okudu.

“Gezi Direnişi toplum vicdanında ve bilincinde karalanamamıştır”

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Gezi Tutukluları için sürdürdükleri Adalet Nöbeti’nin 200. gününde Bursa Akademik Odalar Birliği’nde basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısında, Gezi tutuklularının serbest bırakılması ve Gezi’ye kararlılıkla sahip çıkılacağı vurgusu yapıldı.

TMMOB ve bağlı odaların mesleki ve teknik bilgilerini halkın yararına kullanmaya devam edeceği ifade edilen açıklamada; “Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. Halka ait olan her şeyi korumak ve kamu yararını savunmak mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevleri arasındadır. TMMOB, ülke sorunlarını meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlardan bağımsız görmeyen bir anlayışla hareket etmektedir” denildi.

Toplumsal direnişin defalarca yargılandığı, karalandığı ve Gezi’nin düşmanlaştırılmaya çalışıldığı dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Uzun süren hukuksuzluk zinciri içerisinde milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu tarafından arkadaşlarımız üzerinden Gezi’nin tutsak edilmesi ve yalnızlaştırılması amaçlanmıştır. Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğü, milyonların talebi hapsedilmek istenmiştir. Ancak tüm bunlara rağmen Gezi Direnişi toplum vicdanında ve bilincinde karalanamamıştır. Gezi Davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, hukuk sınırları içerisinde olmadığı tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi Davasında verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir.”


KAYNAKEvrensel, ETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here