Bakanlıktan “Kurak Günler” filmine verdiği finansal desteği faiziyle geri istedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, iktidar medyası tarafından hedef gösterilen Kurak Günler filmine verdiği finansal desteği faiziyle geri istedi. Filmin yönetmeni Emin Alper ve yapımcısı Nadir Öperli, tüm sinemaseverleri 9 Aralık’ta vizyona giren filmi sinemalarda izleyerek dayanışma göstermeye çağırdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Emin Alper’in yönettiği Kurak Günler filmi için verilen finansal yapım desteğini faiziyle birlikte geri istedi. Altın Portakal’dan “En İyi Yönetmen” de dahil 9 ödülle dönen Kurak Günler, 75’inci Cannes Film Festivali’nin “Un Certain Regard” bölümünde yarışmış, ayrıca Queer Palmiye’ye aday gösterilmişti.

Emin Alper 75’inci Cannes Film Festivali’nde ve Altın Portakal Film Festivali’nde yaptığı, Boğaziçi direnişi ve Gezi tutsaklarını selamlayan konuşmaları nedeniyle saray medyası ve faşistler tarafından yoğun olarak hedef gösterilmişti ve devlet desteğinin geri çekilmesi istenmişti. Alper, hedef göstermelere, “Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Fonu biat karşılığında verilen ulufe değil, sinema seyircilerinin aldıkları biletlerden kesilen rüsumlarla, yani hepimizin vergileriyle oluşturulmuş bir fondur” ifadeleriyle yanıt vermişti.

Filmin senaristi/yönetmeni Emin Alper ve yapımcısı Nadir Öperli tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, bakanlığın kararı “senaryoda gerçekleştirilen değişikliklerin uygun görülmemesi” gerekçesiyle aldığı belirtildi.

“Bu, senaryonun tüm değişiklikleri içeren nihai halini Sinema Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiğimiz tarihten 20 ay sonra alınmış bir karardır” denilen açıklamada, bu kararın filme dönük Cannes Film Festivali sonrası başlayan karalama kampanyasının baskısıyla alındığı vurgulandı.

Açıklama, şöyle devam etti: “Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kamu fonları destek verdikleri filmlerin senaryolarındaki değişiklikleri denetlemez. Sinema sektörünün işleyişine aşina olan herkes şunu çok iyi bilir: Senaryolar yazıldığı andan çekim gününe kadar, proje geliştirme sürecinde, çekim sırasında sette ve en nihayetinde kurguda değişir. Bunun aksi, eşyanın tabiatına aykırıdır. Maalesef Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’da yapılan yönetmelik değişikliğiyle, senaryolar üzerindeki değişiklikleri takip etmek bahanesiyle eserlerimize yönelik açık bir sansür süreci işletmektedir. Nitekim Kurak Günler’in yapım desteğini geri isteme kararı, sektör temsilcilerinin de yer aldığı sinema destekleme kurulu devre dışı bırakılarak, Kültür ve Turizm Bakanı’nın onayıyla, keyfi şekilde alınmıştır ve sinemamızın geleceği için son derece tehlikeli bir örnek teşkil etmektedir.

Şunu bir kez daha hatırlatmak isteriz: Kurak Günler, 2022 yılında üç büyük uluslararası film festivalinden birinde ülkemizi temsil etme başarısı gösteren tek uzun metraj film olmuştur. Dünya prömiyerinden sonra pek çok ulusal ve uluslararası festivalde gösterilmiş ve çok sayıda ödül almıştır. Normal şartlarda, verilen desteği verimli bir şekilde kullandığımız ve ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiğimiz için kamu tarafından takdir edilmeyi beklerdik. Ne yazık ki, filmimizin başına gelenler, ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmadığının talihsiz bir örneği olmuştur.

Yaşadığımız bu mağduriyet karşısında bize destek olmak isteyen seyircilerimizi Kurak Günler’i 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet ediyoruz.

Vergilerimizle oluşturulan kamu kaynaklarının sanatımız ve sinemamız hayrına, özgür, bağımsız ve yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, hakkaniyetli bir şekilde kullanılacağı günlerin yakın olduğunu ümit ediyoruz.”


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here