Adalet İçin Hukukçular Bursa’da “Savunmanın engellenmesini kabul etmiyoruz” dedi

Bursa’da avukatlar, müvekkil müdafiiliği 1 yıl süreyle yasaklanan meslektaşları Avukat Sezin Uçar için dayanışma çağrısı yaptı.

Adalet İçin Hukukçular olarak bir araya gelen avukatlar Uluyol’daki Bursa Adliyesi binası önündeydiler. Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Avukat Umut Beyaz tarafından yapılan açıklamada, Avukat Sezin Uçar’ın yaşadığı süreç şu sözlerle aktarıldı: “Meslektaşımız Av. Sezin Uçar, 18 Eylül 2022 tarihinde Bursa TEM Şube Müdürlüğünde gözaltında bulunan ve kolluk güçlerinin basına servis ettiği fotoğraflardan işkence gördüğü anlaşılan müvekkilleri Seda Baykan ve Dilek Arsu ile görüşmek üzere Bursa Emniyet Müdürlüğüne gitmiştir. Meslektaşımız saatlerce bekletildikten sonra kendisine, müvekkillerinin müdafiliğinden 1 yıl süre ile yasaklandığına dair Bursa 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 18.09.2022 tarih ve 2022/7126 Değişik İş sayılı kararı tebliğ edilmiştir.”

Beyaz, yasaklama kararının gerekçesi olarak Uçar’ın 10 Ekim Gar Katliamının Çağlayan Adliyesi’nde pek çok avukatın da yer aldığı protestoyla ilgili yargılandığı dava ile yine IŞİD tarafından katledilen müvekkillerinin cenaze süreçlerindeki mesleki faaliyetlerini konu eden yargılamaların dayanak gösterildiğini belirtti. “Bu davalar; esasen avukatın mesleki faaliyetinin ve ifade özgürlüğünün cezalandırılmasına yönelik olmakla hukuksuzdur. Kaldı ki, bu davaların hiç bir şekilde, meslektaşımız Av. Sezin Uçar’ın mesleki faaliyetinin kısıtlanmasına dayanak gösterilmesi kabul edilemez.” diyen Umut Beyaz, bu kararın kişinin müdafi seçme özgürlüğüne ve avukatın da müvekkil/dava seçme özgürlüğüne müdahale olduğunu söyledi.

Beyaz, “Biz aşağıda imzası bulunan hukuk kurumları olarak yasaya ve hukuka açıkça aykırı olan, meslektaşımızın görevini yapmasını yasaklayan bu kararı kabul etmiyoruz. Tüm Baroları ve Barolar Birliğini bu hukuksuz karara karşı meslektaşımız ile dayanışmaya davet ediyoruz.” diyerek dayanışma çağrısı yaptı.

Açıklamada imzası olanlar ise şöyle:

ADALET İÇİN HUKUKÇULAR

Avukat Dayanışması
Avukat Hareketi
Çağdaş Avukatlar Grubu
Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi
Demokrasi İçin Hukukçular
Katılımcı Avukatlar
Özgürlükçü Demokrat Avukatlar
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi


KAYNAKBursa Muhalif

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here