Adana’da ‘Mahsa Amini’ eylemi: “Öfkemiz ve isyanımız büyüdü”

Adana’da, İran’da ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Amini için basın açıklaması yapıldı.

Adana Kadın Platformu, İran’da başörtüsü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra işkence sonucu hayatını kaybeden Mahsa Amini için Düş Yolcuları Parkı’nda akşam 18.00’da (Heykelli Park) basın açıklaması yaptı.

Mahsa’nın katledilmesini protesto etmek için eylem sırasında saçlarını kesen İranlı Masha Nasimdoust, şunları söyledi: “Benim adım Mahsa. Mahsa Amini, İran’da İrşad devriye memurları tarafından saçları yüzünden, başörtüsü nedeniyle öldürülen 22 yaşındaki bir kız. Mahsa ölmedi. Mahsa öldürüldü. Bugün burada ise, İran İslam Cumhuriyeti ajanlarının izin verdiği acı, şiddet ve işkence yüzündendir. İran İslam Cumhuriyeti sizden nefret ettiğimizi bilin, zorunlu başörtüsü istemiyoruz, zorunlu İslam ve cennet istemiyoruz. Katilsiniz, Navid Afkari’yi, Neda Ağa Sultan’ı, Mahsa Amini’yi ve daha birçok kız kardeşimizi kirli ellerinizle öldürdünüz. Bir Mahsa öldürdünüz, diğer Mahsa’lar ile ne yapacaksınız?”

“İran’da kadınlar geri atmadan mücadeleyi yükseltiyor”

Buna karşı 1979’dan bu yana kadınları kuşatan dinci-faşist rejim güçlerine karşı İran’da kadınların sessiz kalmadığını ifade eden Aracı, “Uyguladıkları şeriat kurallarıyla kadınlara nefes aldırtmamayı hedef haline getiren rejim, Mahsa’nın katledilmesinden sonra sokaklara dökülen binlerce kadını bastırmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışıyor, gözaltına alıyor, dövüyor, öldürüyor. İran’da kadınlar yaşamları pahasına geri adım atmadan dinci-faşist molla rejimine karşı mücadelelerini yükseltmeye devam ediyor” diye konuştu.

“Küresel bir dayanışma yaşanıyor”

Dünyanın her yerinde kadınların “Kadın, Yaşam, Özgürlük-Diktatöre Ölüm” sloganlarıyla saçlarını kestiklerini ifade eden Aracı, “Kadınlar başörtülerini yakıyor ve görüntülerini sosyal medya üzerinden yayımlıyor. Ayrıca ateşin etrafında dans ederek başörtülerini yakıyor. Adeta küresel kadın dayanışması yaşanıyor. Bizler biliyoruz ki, baskı ve zulmün artması ile her türlü tahakküme karşı isyan da artar ve buluşarak çoğalır. Kız kardeşimiz Mahsa’nın polis gözetimindeyken öldürülmesi canımızı yaktı, öfkemizi ve isyanımızı büyüttü. Erkek egemen sistemin kadın düşmanı politikalarına ve kadınlar üzerinden bütün bir topluma tahakküm kuran faşizme karşı kadın özgürlük mücadelemizi yükseltiyoruz” ifadelerini kullandı.


KAYNAKGazete Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here