Ağaç AŞ tarafından işkence gören Bilal Atan işten atıldı

İBB’ye bağlı Ağaç AŞ’de yöneticilerin saldırısına ve işkencesine uğrayan işçi Bilal Atan, olayın “kavga” olarak gösterilmesiyle işten atıldı. Konu ile ilgili açıklama yayınlayan BİK, işkencecilerin yargılanmasını ve Atan’ın işe geri iadesini istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ağaç AŞ yöneticileri Müslüm Turgut Özcan, Satılmış Teke, Mahir Ceylan, Ahmet Mengene, 18 Ekim’de işçi Bilal Atan’a sendikalı olduğu için saldırmış, işkence gören Atan hastaneye kaldırılmıştı.

Birleşik İşçi Kurultayı (BİK) Atan’ın dün Ağaç AŞ’ye çağırılarak 25/11 maddesinden işe atıldığını bildirdi. Konuyla ilgili açıklama yayınlayan BİK, İBB yönetiminin bütün çağrılara kulak tıkayarak işkencecileri koruduğunu ve Atan’ın işten atılmasına göz yumduğunu ifade etti. Atan üye olduğu Birleşik Tarım Orman İşçileri Sendikası (BTO-SEN) İstanbul şubesini aradığı, sendikanın ise işkenceye uğradığını teşhir ettiği basın açıklamasını kastederek “Biz sana basın açıklamasına katılma, işten atılırsın diye uyarmıştık. Bir şey yapamayız.’’ cevabını verdiği öğrenildi.

BİK, açıklamada “Bu cevapla sendika işçilerin sadece ölünce basın açıklaması yapılacağını mı düşünmekte? İşkenceye uğrayan işçi yıllarca sürecek “sonu nereye bağlanacağı belli’’ davaları mı beklemelidir? Diğer taratan Bilal’in konuştuğu insan kaynakları işten atma gerekçesi olarak Bilal’in uğradığı işkenceyi kavga diye göstererek gerekçelendirmiştir. Saldırıya uğrayan işkence görenin işçi olmasına rağmen, olayı kavga olarak göstererek, işkencecilere ses çıkarmayan, işçiyi işkence görmesine rağmen suçlu bulan ve işinden atan sahte bir İBB Ağaç AŞ. disiplin kurulu ve tüm bunlara seyirci kalan bir sendika ile karşı karşıyayız.” dedi.

“Müslüm Turgut Özcan, Satılmış Teke, Mahir Ceylan, Ahmet Mengene işten atılmalı ve işkence yapmaktan yargılanmalıdır.” diyen Birleşik İşçi Kurultayı Atan’ın ve işten atılan Ağaç AŞ işçilerinin geri alınması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, baskı ve mobbingin son bulmasını istedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here