Ankara’da”Hayvan barınakları iyileştirilsin” eylemi yapıldı

Yasaklı ırkların kayıt altına alınması için verilen sürenin uzatılması ve belediyelerin hayvan barınaklarının iyileştirilmesini talep eden hayvanseverler Ankara Ulus Meydanı’nda eylem gerçekleştirdi

Yapılan açıklamada “Fırsatçı belediyeler, sizin talimatınızı çarpıtarak 100 binlerce hayvanı vahşice topluyor, bir kısmını öldürüyor bir kısmını kırsala dağlara ve başka şehirlere atıyorlar. Bir taraftan katliam sürerken, öte yandan sahipsiz hayvan sayısında katlanarak artışlar devam ediyor.” denildi.

“Olanlar ise hayvanların açlık ve hastalık içinde can verdikleri ölüm kampı. Kısırlaştırma yok, tedavi yok” vurgusu yapıldı.

Talepler ise şöyle sıralandı;

  • Yasaklı ırkların ‘sahipleri ve belediyelerce’ sokağa atılmaması için kayıt ve kısırlaştırma tarihi uzatılmalı.
  • Fırsatçı belediyelerin vahşi toplamalarının acilen durdurulmalı.
  • Kanun yapıcı bürokratların ve siyasilerin, gönüllü STK’lar ve veteriner hekimler odaları ile bir araya gelerek, hayvanlarımızın ve hayvan sahiplerinin hakkının korunup güvenliğinin sağlanacağı yeni bir düzenleme yapılmalı.
  • Her belediyenin kendi kısırlaştırma ve bakımevini kendi sınırları içinde kurması, etik ve tıbbi koşullarda yoğun kısırlaştırma seferberliği başlatması sağlanmalı.
  • Üretimin kesinlikle kontrol altına alınması için gerekli alt yapı ve mevzuat oluşturulmalı.
  • Petshop ve internet üzerinden canlı hayvan satışı kesinlikle yasaklanmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here