Antalya’da “Geçinemiyoruz” eylemi: “İnsanca bir yaşam istiyoruz”

Antalya’da “Geçinemiyoruz” diyenler Attalos Meydanı’nda halk kürsüsü kurdu

Ekonomik sorunlar, dövizdeki hareketlilikler ve gelen zamların ardından, Antalya’da “Geçinemeyenler” bir eylem düzenledi. Eylemde DİSK/Emekli-Sen, EYT Derneği, İmece Ev İşçileri Sendikası, öğrenciler, kamu emekçileri, özel sektörde çalışan öğretmenler, turizm işçileri söz aldı.

Antalya Attalos Meydanı’nda düzenlenen ve “Krizin yükünü sırtımıza yıkamazsınız” yazılı pankart ve dövizlerin yer aldığı eylemde yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Ülke tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşıyoruz. Ülkemizde kırk yıldır uygulanan neo liberal ekonomi politikaları artık sonuna geldi. Bugün görülmektedir ki son yirmi yılı AKP eliyle ülkenin bütün tarihsel ekonomik alt yapısını tahrip ederek uygulanan bu politikalar, halkı yoksulluğa ve açlığa mahkûm etmiştir.

Geçmiş ekonomik krizlerde en azından temel gıda maddelerine sığınarak krizi atlatabilen halk, AKP eliyle tarımın çökertilip dışa-emperyalizme bağımlı hale getirilmesi ile birlikte artık bu imkânlarını da yitirmiştir. Pahalılıktan et alamayan yurttaşlarımızın yöneldikleri bakliyat ürünleri bile ithal geldiği için ateş pahası olmuştur. Geçmiş sosyal devletin ulaşım, barınma, enerji, sağlık, eğitim gibi ucuz veya parasız uygulamaları ise giderek pahalı ve paralı hale getirilmiştir.

Çıplak ücretlerimiz emekli maaşlarımız, yevmiyelerimiz vahşice işleyen kapitalizm altında ve ekonomik krizler karşısında elimizde kalan son şeyler olmuştur.

Ne yılbaşında açıklanan asgari ücret, ne de yalancı TUIK’ in marifetiyle düşük gösterilen enflasyon oranları ve karşılığında açıklanan memur ve emekli maaşları halkın derdine ilaç olamamaktadır. Emekliye yapıldığı söylenen güzellik bir yalandır. Emeklilerin üçte biri 2.500 TL maaşta eşitlenmiş ve yoksulluğa mahkum edilmiştir.

Zamlı asgari ücret bu ay sonu işçinin eline geçecek, ancak daha geçmeden enflasyon karşısında erimiş pul olmuştur.

“Halk değil sermaye kurtarılmaktadır”

AKP iktidarı bu kriz koşullarında halkı değil sermayeyi nasıl kurtaracağının ince hesaplarını yapmaktadır. İktidar, bu ülkenin işçilerine emeklilerine yoksullarına göstermelik ücret artışlarını reva görürken, eşi benzeri görülmemiş bir uygulamayla para sahiplerini korumak için kur korumalı Mevduat diye bir şey icat etmiştir. Elinde büyük paralar bulunan sermaye kesimleri ve rantiyelere kamu parasından faiz garantisi verilmiştir. Yani bizlerin ödediği vergilerle oluşan Hazineden faiz garantisi verilmiştir. Faizlerin düşük tutulmasına laikliğe aykırı bir şekilde dinsel gerekçeler süsü verilerek aslında düşük faizli kredilerle sermayenin belirli bir kesimi kurtarılmaya çalışılmaktadır. Üç beş yandaşa peşkeş çekilen paraların esas sahipleri bizleriz; vergilerden, emeğimizden çalınanlardan birikiyor o servetler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here