Apple, Google, Microsoft ve Amazon’un Brezilya’da yasa dışı olarak çıkarılan altınları satın aldıkları ortaya çıktı

Brezilya’nın yerel gazetesi Repórter Brasil, Apple, Google, Amazon ve Microsoft’un Amazon yağmur ormanlarında bulunan Brezilya yerlilerine ait topraklardan yasa dışı altın kullandığını ortaya çıkardı. Bu altın öncelikle Apple ve Microsoft’un akıllı telefon ve bilgisayarlarının yanı sıra Google ve Amazon’un sunucuları için kullanılıyor.

Haberin yazarları tarafından elde edilen belgeler, şirketlerin 2020 ve 2021 yılları arasında Chimet ve Marsam rafinerilerinden altın satın aldıklarını doğruluyor. Her iki rafineri de Brezilya Federal Polisi tarafından, çevreye verilen zararla ilgili çeşitli suçlamalara ek olarak, doğal kaynakların yasa dışı yollardan çıkarılması nedeniyle soruşturma altında.

Brezilya’da yerli topraklarda doğal kaynakların çıkarılması yasak olmasına rağmen, bu kaynakları çıkarıp dünyanın dört bir yanındaki diğer şirketlere satan çok sayıda yasa dışı madencilik şirketi var. Yasağın nedeni, maden çıkarma işleminin Amazon ormanlarının yok olmasına ve nehirlerin cıva ile kirlenmesine yol açması.

Doğal kaynakların yasa dışı yollardan çıkarılması, organize suçları da finanse ediyor. Brezilya’da bu maden şirketleri faaliyetlerini genişlettikçe yerli halklara yönelik silahlı saldırıların sayısı son yıllarda önemli ölçüde arttı.

ABD borsasında işlem gören her şirketin doğal kaynak tedarikçilerini bildirmesi gerekiyor. Ancak Chimet ve Marsam Brezilya’da soruşturma altında olmasına rağmen, bu rafineriler şu anda ABD ve Avrupa’da sertifikalı durumda. Teknoloji şirketleri temiz malzemeler kullandıklarını iddia etseler de, görünüşe göre hepsi bu malzemelerin nereden geldiğini öğrenmekle gerçekten ilgilenmiyor.

Apple, tedarikçileri için yüksek standartlara sahip olduğunu iddia ediyor

Repórter Brasil, Apple, Google, Microsoft ve Amazon’dan bir yorum istedi. Bu talebe yalnızca Apple, şirketin artık Marsam’dan altın almadığını iddia ettiği bir açıklamayla yanıt verdi ancak Chimet hakkında hiçbir şey belirtilmedi.

Apple ayrıca ortaklıklarını kurarken yüksek standartlara sahip olduğunu ve sürekli olarak sürdürülebilir tedarikçiler aradığını söyledi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan bir belgede Apple, çevreyi ve tedarik zincirinden etkilenen insanların yaşamlarını korumak için çalıştığını söylüyor.

Apple’ın web sitesinde, şirketin ürünlerinin üretimi sırasında çevreyi korumaya yönelik tüm eylemlerini vurgulayan bir bölüm bulunuyor.

ABD hükümeti de rapor hakkında yorum yapmayı reddederken, Londra Külçe Piyasası Birliği, Brezilya’da devam eden soruşturmalardan haberdar olduğunu ve bu madencilik şirketlerinin sertifikasyonunu gözden geçirdiğini söyledi.


KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here