As Plastik’te sendika üyesi olmak isteyen işçiler iş bıraktı

Esenyurt’ta bulunan As Plastik’te patron işçilerin sendikalı olmasını engellemek için yetkiye itiraz etti. Petrol-İş’te örgütlenen işçiler As Plastik patronunun itirazı geri çekmesi için iş durdurdu.

Çoğunluğu 20 seneye yakın süredir As Plastik’te çalışan işçiler, 2022 yılı Mayıs ayında sendikalı çalışma talebiyle Petrol-İş’e üye oldu. 140 işçinin çalıştığı fabrikada kısa sürede çoğunluğun sağlanmasına ve işçilerin neredeyse tamamının Petrol-İş’e üye olmasına rağmen As Plastik patronu yetki itiraz davası açtı.

Evrensel’den Murat Uysal’a konuşan işçiler As Plastik patronunun bu tavrına karşı işyerindeki huzuru bozacak bir hamle yapmadıklarını ancak patronun sendikadan istifaya zorlayan baskılarının bardağı taşırdığını söyleyerek yetki itiraz davasının geri çekilmesi ve sendika ile toplu pazarlık masasına bir an önce oturulmasını talebiyle iş bıraktı.

“Baskılar işçileri çileden çıkardı”

8 yıldır As Plastik’te çalışan Petrol-İş işyeri temsilcisi Savaş Çakmak, 2022 Mayıs’ta işçilerin büyük çoğunluğunun katılımıyla Petrol-İş’e üye olduklarını anlatarak, “Patron itiraz hakkını kullanarak sendikalaşma sürecini uzatmaya çalıştı. İşçilerin neredeyse tamamının üye olduğu bir yerde patron anayasal hakkımız olan sendikalaşma hakkımızı engellemeye çalışıyor” dedi. Patronun sendikayla görüşmeyi kabul ettiğini söyleyen Çakmak, “Görüşmeler olumlu geçerse itirazını çekeceğini söyledi. İşçilerden 3 ay süre talep ettiler. Bizler işimizi işyerimizi sevdiğimiz için bu süreyi kabul ettik. Bu süre 4 ayı geçti, patrondan toplu pazarlık masasına oturmasını sendikayla görüşmesini istedik. Patron buna yanaşmadı, itirazını çekmeyeceğini söyledi. İşçiler olarak bunu da kabul ettik, yargı sonucunu bekleyelim dedik. Bu süre içerisinde işyerimize düzenli bir şekilde geldik gittik hiçbir sorun çıkarmadık. Ancak As Plastik patronu farklı bir firma adı altında işçi almaya başladı. İşçileri bireysel olarak çağırarak sendikadan çıkmaları üzerine baskılar yapmaya çalıştı. ‘Ne kadar ücret istiyorsanız gelin anlaşalım sendikayı sokmayın’ demeye başladı. EYT ile emekli olan 40’a yakın işçiyi bir koz olarak kullanıyor, ‘Emekli olduktan sonra çalışmak istiyorsanız sendikadan istifa edeceksiniz diğer firma adı altında işe başlayacaksınız, başka türlü sizi çalıştırmam’ diyor. Bu baskılar artık işçileri çileden de çıkarıldı” diye konuştu.

Sendikalı olma haklarını kullandıklarını söyleyen Çakmak, “Tek talebimiz patronun toplu pazarlık masasına oturması ve itiraz hakkını geri çekip sendikal hakkımızı tanıması. Bu taleplerle bugün buradayız hem içeride hem de dışarıda bir eylem direniş başlattık. Bunu da sonuna kadar götüreceğiz. Patronun sendika düşmanlığını biz de tam olarak anlamış değiliz” dedi.

“BU DÜNYA PATRON DÜNYASI DEĞİL, SONUNA KADAR MÜCADELEYE DEVAM”

Musa Çıracı ise As Plastik’te 15 seneden uzun süredir çalışmakta. Patronun, toplu alınan eylem kararını bireyselleştirilmeye çalıştığından bahseden Çıracı, “Temsilciler işçileri zorla buraya çekiyormuşuz gibi bir hava estiriyorlar. Bu doğru değil. 140 kişi beni temsilci seçmişse ben onların kararlarına uymak zorundayım” diye konuştu. 6 senelik işçi Behzat Gündüz ise, “Bunların hiçbirinin olmasına gerek yoktu. Burada mağdur durumdayız. 3 çocuk babasıyım, 2 çocuk okutuyorum. Bu soğukta burada mücadele ediyoruz. Bizi okuyacak olanlara sesleniyorum; kimse emeğinin hakkını bırakmasın, sonuna kadar devam etsin. Çünkü bu dünya patron dünyası değil garibanlar dünyası emek olmadan hiçbir şey olmaz. Mücadeleye sonuna kadar devam” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here