Avcılar Kadın Platformu: 25 Kasım’da isyanımızı büyütüyoruz

İstanbul Avcılar Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü öncesi Avcılar Deprem Anıtı önünde bir araya geldi.

“Şiddet düzenine itirazımız var” diyen kadınlar basın açıklaması yaptı.

“Erkek şiddetine karşı isyanımız bitmedi sürüyor”, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, bizimdir” pankartı açtı. Açıklama öncesi İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddeti anlatan tiyatral gösterim yapan kadınlar, “İstanbul sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz”, “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları attı.

“İLK 6 AYDA 130 KADIN KATLEDİLDİ”

Basın açıklamasını kadınlar adına Gönül Karaman okudu. Dünyada ve Türkiye’de yükselen kadın mücadelesinden aldıkları güçle bu yıl da 25 Kasım’da erkek egemenliğine, yoksulluğa, işsizliğe, hukuksuzluğa karşı sokakta olacaklarını söyledi.

2021 yılının ilk 6 ayında 130 kadının boşanmayı istediği, barışmayı reddettiği gibi gerekçelerle erkekler tarafından öldürüldüğüne dikkat çeken Karaman, İstanbul’da Başak Cengiz’i sokak ortasında kılıç ile öldüren katilin “Savunmasız olduğunu düşündüğüm için bir kadın seçtim” ifadesinin yalnızca fiziki bir savunmasızlığı içermediğini kaydetti. Gönül, “İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı fesheden tek adam, kadın katillerine iyi hal indirimleri uygulayan, nefret suçuna maruz bırakılan LGBTİ+’ları görmezden gelen yargı ve ayrımcılığı körükleyen her türlü politikayı yürütenler bu ‘savunmasızlık’ ve peşi sıra gelen ‘cezasızlık’ kültürünü bizzat oluşturanlar bu cinayetlerden asıl sorumlu olanlardır” dedi.

“BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM”

Eğitime, sağlığa sosyal güvenceye ayrılmayan bütçenin Diyanet’e aktarıldığını kaydeden Karaman, kocanız vurmaya kalkarsa uygun bir dille nedenini sorun, diyen Diyanet İşleri Başkanı’nın erkek egemen şiddetin sözcüsü haline geldiğini savundu.

“2022 yılı için planlanan bütçede savunma ve güvenliğe ayrılan pay yüzde 30 arttı. Irak ve Suriye’ye dönük sınır ötesi operasyon ve asker bulundurmayı içeren tezkere Meclis’te onaylanarak iki yıl daha uzatılmış oldu” diyen Karaman, “Yeni göçler, yeni yoksulluklar, kadınlar ve çocuklar açısından bitmeyen bir şiddet anlamına gelen bu savaş politikalarına karşı barışı savunmaya devam ediyoruz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde saat 19.30’da Taksim Tünel’de hep birlikte yan yana mücadele edelim” ifadelerini kullandı.

KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here