Avukat Aryen Turan serbest bırakıldı

Baro seçimlerindeki konuşması sonrasında hedef gösterilmesinin ardından dün gözaltına alınan ÖHD’li avukat Aryen Turan, adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı. Turan’ın serbest bırakılmasının ardından İzmir Adliyesi önünde yapılan açıklamada, kimyasal silah saldırısını araştırmayanların, araştırılması yönünde açıklama yapanları gözaltına alması, tutuklamasına tepki gösterildi. Avukatlar, “Savunma susmadı, susmayacak” dedi.

İzmir Barosu’nun 22 Ekim’de gerçekleştirilen genel kurulunda Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) adına yaptığı konuşmada, kimyasal silah kullanımının araştırılmasını ve hasta tutsakların serbest bırakılmasını isteyen, sözlerini “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla bitiren ÖHD Genel Merkez yöneticisi avukat Aryen Turan, faşistler tarafından hedef gösterilmesi sonrası dün akşam gözaltına alındı.

Bir gece İzmir TEM Şubesi’nde tutulan Turan, bu sabah İzmir Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılıkta ifadesi alınan Turan, adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Turan, yurt dışına çıkış yasağı ve imza adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘SAVUNMA SUSMADI, SUSMAYACAK’
Adliye önünde bir araya gelen meslektaşları, açıklama yaptı. Açıklamaya ÖHD Eş Genel Başkanı İlknur Alcan, İzmir Barosu eski başkanı Özkan Yücel ile çok sayıda avukat katıldı. Açıklamada, “Savunma susmadı, susmayacak” pankartı açılarak, sık sık, “Jin jiyan azadî” sloganı atıldı.

ÖHD Eş Genel Başkanı İlknur Alcan, Turan’ın suç unsuru olmayan bir konuşma nedeniyle gözaltına alındığını belirterek, “Bu soruşturma bize gösterdi ki ifade özgürlüğü kalmamış. Biz avukatlar olarak Turan’ın söylediklerinin arkasındayız. Arkadaşımız sadece yaşanan bir olayın araştırılması gerektiğini söylemiş. Ortada herhangi bir suç unsuru yok. Meslektaşımız ırkçı gruplar tarafından hedef gösterildi. Bütün dünyada olduğu gibi biz de ‘Jin jiyan azadî’ demeye devam edeceğiz” dedi.

‘NEFRET DİLİ KULLANANLARI SORUŞTURUN’
İzmir Barosu eski başkanı Özkan Yücel de, kimyasal silah kullanımını araştırmayanların, bu talebi dile getiren Aryen Turan hakkında soruşturma başlattığını söyleyen Yücel, “Biz bu hukuksuz hamleleri boşa çıkarmaya kararlıyız. Yargı görevlilerine bir kez daha söylüyorum. Gerçek suçluyu arıyorsanız, nefret dilini kullananları, Sedat Peker’in iddialarını soruşturun. Bugün Türkiye’de hiçbir yurttaşın hukuk güvenliği kalmadığını Aryen’e yapılan soruşturma göstermiştir. Kadın yaşam özgürlük hepimizin şiarıdır ve bundan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Serbest bırakılan Aryen Turan ise kendisine destek olan herkese teşekkür etti, “Hukukçu olarak yaşananların soruşturulmasını, araştırılmasını talep etmek bizim görevimizdir. Bunların soruşturulup, araştırılması da devletin görevidir. Bizler sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here