Avukat Mürsel Ünder, Kadıköy’de bekçiler tarafından ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı!

Sık sık şiddet vakalarıyla gündeme gelen bekçiler bu kez de Avukat Mürsel Ünder’i darp etti. Ters kelepçe yapılarak gözaltına alındığını söyleyen Avukat Ünder, bekçiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti

Avukat Mürsel Ünder, İstanbul Kadıköy Söğütlü Çeşme metrobüs durağında bekçi şiddetine maruz kaldı. Avukat Ünder, bekçiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre;  akşam saatlerinde bekçilerin Ünder’e GBT kontrolü yapmak istemesi ile başlayan süreç, avukatın ters kelepçeyle gözaltına alınmasıyla devam etti. Bekçi şiddetine maruz kaldığını söyleyen Avukat Ünder, yapılan ters kelepçenin ardından Hasanpaşa Karakolu’na götürüldü. İfadesinin ardından serbest bırakılan Ünder, şikâyetçi olacağını belirtti.

BirGün’e konuşan Avukat Mürsel Ünder yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı:

“Bekçiler yanıma gelerek GBT kontrolü yapacağız dedi. Ben de ‘Ben sorun çıkarmıyorum neden kimlik istiyorsunuz? Neden şüphelendiniz?’ diye sordum ve avukat olduğumu belirttim. Ülkedeki hukuksuzluğun yansıması olarak ise bu sorularım dikkate alınmadı ve darp etmeye başladılar.”

Ünder, “Elimi kırma noktasına getirdiler. Vücudumda pek çok darp izi var. Polis çağrılmasını istediğimde haber verdik dediler. Polis gelene kadar olay yerine en az 10 bekçi daha geldi. Kafamı kaportaya yaslayarak ters kelepçe yaptılar. Ve bunların hepsini ben sana istediğimi yaparım keyfiliğinde yaptılar” diye konuştu.

Yaşananların hukuka aykırı olduğunun altını çizen Ünder, “Benim kişisel sorunum dışında karpuz seçer gibi istediğine istediği şekilde GBT yapma hakkı görmesi tipik polis devleti anlayışı. Öte yandan bugün avukatlara bu işlem reva görünüyorsa. Bu keyfiyet ülkedeki herkes için ciddi risk taşıyor” şeklinde konuştu.

Kimlik kontrolü yapabilmesi için somut bir şüphe olması gerektiğinin altını çizen Ünder sözlerini şöyle sürdürdü:

“GBT dediğimiz uygulama zaten yasaya aykırı. Kimlik kontrolü yapabilmesinin bir sistematiği var. Şüphe çeken bir durumunuz olmalı. Şüphe de makul olmalı. Örneğin; üstünüzden kablo sarkar, bomba şüphesi vardır. Kıyafette silah benzeri şişkinlik vardır. Robot resme eşgal benzerliği söz konusudur… Ancak bu kontrolü yaparken de vatandaşı korkutma hakkı yoktur ve nedenini belirtir. Yaşadığım tüm bu hukuka aykırılığa ilişkin şikâyetçi olacağım. Beni darp ettiklerine, işkence ettiklerine ve görevi kötüye kullandıklarına ilişkin.”

Çağdaş Avukatlar Grubu: “Çeteleşmiş sistemin yansıması”

Ünder’in maruz bırakıldığı saldırıya ilişkin bir açıklama yapan İstanbul Çağdaş Avukatlar Grubu da, olayın ‘çeteleşmiş bekçi sistemi’nin bir yansıması olduğunu kaydetti. Sürecin takipçisi olunacağı ifade edilen açıklamada, “Üyemizin yanında, hukuksuz ve insan haklarını ihlal eden her türlü uygulamanın karşısındayız” denildi.

Yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Çağdaş Avukatlar Grubu üyelerinden ve geçmiş seçim dönemi yönetim kurulu adayımız @MurselUnder, dün akşam bekçiler tarafından darp edilmiş ve akabinde gözaltına alınmıştır! Bekçinin kimlik sorması ve GBT yapmak istemesinden kaynaklanan tartışmadan sonra, üyemiz yere yatırılarak insanlık dışı “TERS KELEPÇE” uygulamasına tabi tutulmuştur. Meslektaşımız bekçilere avukat olduğunu söylemişse de, bekçiler şiddetini bir nebze olsun azaltmamış aksine arttırmışlardır. Bu durum açıkça mesleğimize karşı da bir şiddet oluşturmaktadır. Yaşananlar, bir kimlik meselesinin ötesinde “ÇETELEŞMİŞ BEKÇİ SİSTEMİNİN” bir yansımasıdır. Sürecin takipçisi olacağımızı ve ÇETELEŞMİŞ BEKÇİ SİSTEMİYLE mücadele edeceğimizi bildiririz. Üyemizin yanında, hukuksuz ve insan haklarını ihlal eden her türlü uygulamanın karşısındayız.”

ÇHD: “Kolluğa dair cezasızlık politikasından güç aldığı aşikar bekçilere karşı da mücadele edeceğiz”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi de konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Derneğin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Dün gece üyemiz Av. Mürsel Ünder, Kadıköy’de bekçilerin GBT dayatmasını kabul etmediği için darp edilmiş ve akabinde gözaltına alınmıştır. Karakol işlemlerinin ardından serbest bırakılan arkadaşımızın uğradığı bekçi şiddetine dair suç duyurusunda bulunacağız.

Arkadaşımız kendisine GBT yapmak isteyen bekçilere, önce vatandaş ardından avukat olduğunu da bildirerek itiraz etmesi karşısında yere yatırılmış, ters kelepçelenerek darp edilmiştir.

Kolluğa dair cezasızlık politikasından güç aldığı aşikar bekçilere karşı da mücadele edeceğiz.”

ViaYolculuk Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here