Aydın Köşk’te köylülerin JES’e karşı eylemlerine Kaymakam JES tehdidi!

Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı köylerde yaşayanlar jeotermal enerji santrallerine (JES) karşı mücedeleye devam ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde acele kamulaştırma kararları ile topraklarını alan şirketin JES kuyusu çalışmalarına başlamak istemesi üzerine direnişe geçen köylüler günlerdir nöbet tutuyorlar. Bu arada JES’lere karşı demeç veren köy muhtarları, Köşk kaymakamı tarafından çağrılarak eylemlere katılmamaları konusunda tehdit edildi.

Aydın’ın Köşk İlçesi Mezeköy ve Uzundere Mahalleleri arasında Efendi Jeotermal Tarım A. Ş. adlı şirket tarafından açılmak istenen JES kuyusuna Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ÇED gerekli değildir kararı verildi. Çevre Düzeni Planlarında “tarım arazisi” olarak nitelenen bölgede verilen JES kuyusu açma izni ve acele kamulaştırılması kararlarına karşı köylüler dava açtılar.

Geçtiğimiz günlerde Mezeköy’ün evlerine 200 metre uzaklıkta açılmak istenen JES kuyusu için şirket kurban keserek faaliyete başlayacağını duyurması üzerine köylüler eyleme geçerek şirketin iş makinelerin alana sokmadılar. 17 köyün ulaşımını sağlayan yolda toplanarak şirket araçlarının geçişine izin vermeyen köylülere civar köylüler ve köy muhtarları da destek verdi. Köylülerin direnişine destek verdiklerini söyleyen ve topraklarında JES istemediklerini belirten Ketenyeri muhtarı Mithat Yalçın ve Cumayanı Köyü Muhtarı Mehmet Girgin bu görüşlerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından Köşk kaymakamı tarafından çağrılarak uyarıldılar.

KAYMAKAMDAN KÖY MUHTARLARINA TEHDİT: DEVLET MEMURUSUNUZ, EYLEMLERE KATILAMAZSINIZ

Köylülerinden Mehmet Tanırkan, köylülerin 24 saat boyunca imece usulü nöbet tutuklarını belirterek, “Gece gündüz yol kenarında, traktör römorkunun üzerinde nöbet bekliyoruz. Çevre köylerden de gelenler oluyor. Bugün alana çadır kuracağız” dedi. Köy muhtarlarının Köşk kaymakamı tarafından tehdit edildiğini söyleyen Tanırkan, “Muhtarları geçen günkü konuşmaları nedeniyle ‘sizler devlet memurusunuz, böyle demeç veremezsiniz’ diye tehdit etmiş kaymakam. Aydın Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) elemanları da köylerimize giderek ‘biz valilik kanalıyla geliyoruz, siz devlete karşı çıkıyorsunuz’ diye köylülere gözdağı veriyor. Biz dava sonuçlanıncaya kadar topraklarımızda JES kuyusu açılmasına izin vermeyeceğiz. Bugün bölgede direniş için çadırımızı kurarak nöbetimize devam edeceğiz” dedi. Tanırkan, şirket araçlarının alana sokulmadığını bu nedenle geri gittiklerini de sözlerine ekledi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here