Barutçu Tekstil işçileri kendilerini zehirlemek isteyen patrondan şikayetçi oldu

Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan 9 kadın işçinin fabrika önünde direnişi sürerken patron, işçilerin beklediği alana amonyak dolu tankları ağzı açık şekilde bırakmıştı. İşçiler hastaneden aldıkları raporlarla bugün suç duyurusunda bulundu.

Barutçu Tekstil patronu, fabrika önünde 107 gündür direnen kadın işçilerin direnişini kırmak için işçilerin beklediği alana amonyak dolu tankları ağzı açık şekilde bıraktı. Havaya yayılan kötü kokudan etkilenen işçiler fabrika önüne gelen ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Olay yerine gelen AFAD’ın alanda yaptığı ölçümde normal sınırı yüzde 50 olması gereken değerlerin yüzde 79 çıktığı tespit edildi.

Yaşanan olay sonrası Demirtaş karakoluna giden işçiler suç Barutçu Tekstil patronu Lütfü Barutçu hakkında suç duyurusunda bulundu.

“AFAD ekipleri gelince kamyonu çekmek istediler”

107 gündür fabrika önünde direndiklerini söyleyen Emine Varol, “Bu süre içinde farklı şeylere maruz kaldık. Bizlere engel olmak için önümüze kamyon çekmeye çalıştılar bizden çok fazla rahatsız oluyorlar. En son fabrika önüne geldiğimizde ağır bir kokuya maruz kaldık. Kokunun giderlerden geldiğini düşündük ilk başta. Daha sonra sağa sola bakınca hemen yanı başımıza çekilen kamyonun kasasının içinde iki varil dolu kimyasalın olduğunu gördük. Etrafının da görünmesin diye kartonlarla kapatılmıştı. Daha sonra polis ve AFAD ekiplerini aradık. Onlar gelince patron hemen şoförleri göndererek aracı kaldırmaya çalıştı ama önüne geçerek buna engel olduk. Sonrasında farklı hastanelere götürdüler bizleri. Temiz hava almamızı söylediler. Adli rapor tutuldu ve bugünde karakola gelerek şikayetçi olduk” dedi.

Kokunun başka fabrika ya da giderlerden geldiğini düşündüklerini söyleyen bir başka kadın işçi, “Koku ağırlaşınca gerçeği fark ettik. Herkeste mide bulantısı ve baş ağrısı olunca hastaneye gittik. Benim 4 yaşında kızımda vardı fabrika önünde. Önce kızımı çocuk hastanesine götürdüm orada hava verdiler ve adli rapor tutuldu. Çocuğumun gece ateşi yükselirse hemen hastaneye getirmemi söyledi doktor. Daha sonra bende hastaneye geçtim. Bugün suç duyurusunda bulunduk ve Barutçu Tekstil patronu Lütfü Barutçu’dan şikayetçiyiz” ifadelerini kullandı.

Amonyak değerlerin üzerinde

Patron kapının önündeki direnişi kırmak için her gün baskı ve mobbing yaptığını vurgulayan Öz İplik-İş Avukatı Yusuf Muratoğlulları, “Son olarak da işçilerin yanı başına ağzı açık kimyasallar bırakıldığını gördük. Yetkililerimiz oraya gitmeseydi kim bilir bu kokuya daha ne kadar maruz kalacaktı işçiler. Burada hukuka aykırı bir durum var. 9 kadın işçi 2 sendika yöneticisi ambulanslarla hastaneye kaldırıldılar. Normal değerlerde sanırım amonyağın yüzde 50 sınırı var ama yapılan ölçümde yüzde 79 çıktı bu tutanaklarda var. Gerekli işlemleri yaptık” dedi.

Vicdansız bir olayla karşılaştıklarını belirten Öz İplik-İş Örgütlenme Uzmanı Serkan Açıcı, “Ülkeyi yönetenlere, sivil toplum örgütlerine şunu söylemek istiyorum biz bunu kısa sürede fark ettik. Fark etmeseydik ne olacaktı? Hayati bir tehlikeyle karşılaşacak mıydık? Sağlığımızdan mı olacaktık? Biz bunların araştırılmasını istiyoruz. Uzun süre buna maruz kalsaydık ne olacaktı. Yetkililerden ve Barutçu patronundan bunun cevabını bekliyorum” dedi.


KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here