Berkin Elvan davasında sanık polisin tutuklanması talebine bir kez daha red

Gezi Parkı eylemleri sırasında başına gaz fişeği isabet etmesini sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın Çağlayan adliyesinde İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam davasında, sanık polis memuru Fatih Dalgalı’nın tutuklanması ilişkin talep bir kez daha reddedildi.

Dün (19.09.2018) İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8’inci celsesi görülen duruşmada, polis memuru Fatih Dalgalı’nın tutuklanması talebi reddedildi.

Duruşma salonunda Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan ile avukatları hazır bulunurken, Van’da görevli sanık polis Fatih Dalgalı ise duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmayı, CHP’li milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’li milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan ve Meral Danış Beştaş ile Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı ile çok sayıda kişinin takip ettiği belirtildi.

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, Adli Tıp Kurumu’na yazılan yazıya cevap geldiğini belirtti. “Görüntünün kalitesinin düşük olduğu, kişinin güvenlik kamerasına uygun pozisyon ve yakınlıkta bulunmadığı ve görsel bilginin yeterli düzeyde olmadığının” ifade edilerek taleplerin görev kapsamı dışında olduğu ve bu nedenle rapor düzenlenemediğinin bildirildiği belirtildi.

‘ADLİ TIP GÖRÜNTÜLERDEN TESPİT YAPAMIYORUZ DİYEREK HEYETİNİZLE DALGA GEÇMİŞTİR’

Bunun üzerine Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay, “Adli Tıp, ‘Biz bu görüntülerden tespit yapamıyoruz’ diyerek heyetinizle dalga geçmiştir. Oysa ki Jandarma Kriminal raporu, sanığın suçunu ispatlar niteliktedir” dedi.

Avukat Çiğdem Akbulut ise Jandarma Kriminal raporu dikkate alınmayacaksa en azından Ulusal Kriminal Büro’ya yeniden gönderilmesini talep etti.

‘BENİM ÇOCUĞUMU VURANLAR DEĞİL SAVUNANLAR YARGILANIYOR’

Daha sonra söz alan anne Gülsüm Elvan, “Ben çocuğumu ekmeğe gönderdim. Bana kanlı gömleğini gönderdiler. Kimse bu şahsı tanımıyor. Benim çocuğumu vuranlar yargılanmıyor, savunanlar yargılanıyor. Çocuğumun katilinin tutuklanmasını istiyorum. Bize yaptığınız işkence yeter” diyerek tepki gösterdiği sırada fenalaşmasının üzerine yakınları tarafından salon dışına alındı.

ADLİ TIP KURUMUN’DAN BİLİRKİŞİ RAPORU İSTENECEK

Mahkeme heyeti, Jandarma Kriminal raporuna göre olaya ilişkilerdeki kişinin sanık olup olmadığına dair, karşılaştırılan parametrelere göre yüzde 75’in üzerinde benzer olduğunun belirtildiğine dikkat çekerek ‘her hangi bir kuşkuya ve tereddüte yer vermeyecek şekilde olayın aydınlatılması gerektiği’ ifade edilerek ‘bu kuşkunun ve eksikliğin giderilmesi amacıyla’ yeniden Adli Tıp Kurumu’na yazılarak ayrıntılı bilirkişi raporu aldırılmasına karar verdi. Tanık polislerin dinlenmesini de kararlaştıran heyet, Halen Van İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan Fatih Dalgalı’nın ‘duruşmaları takip ediyor olması yaptığı görev itibariyle kaçma şüphesinin bulunmadığını’ dikkate alarak tutuklanması talebini yine reddetti.

Duruşma sonrasında açıklamalarda bulunan baba Sami Elvan, “”Bizim beklediğimiz bir şey vardı bugün. Katilin tutuklanması. Mahkeme heyeti bunu bugün yine reddetti” yorumunda bulundu.

Duruşmanın 28 Kasım’a ertelendiği belirtildi.