Birçok ürünün satışı durduruldu

Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı devam ediyor. Son bir haftada %15’e ulaşan kayıp sonrasında marketlerde ürünler 1 adet ile sınırlandırılırken, birçok şirkette ‘dalgalı döviz kuru’ gerekçe gösterilerek satışlar durduruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi sonrasında Dolar/TL yükselişini sürdürüyor.

Erdoğan düşük faizlere ilişkin, “Bu politika ile biz ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı, nasıl yaptığımızı hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz” derken, süreci “ekonomik kurtuluş savaşı” olarak nitelemişti.

Kurda yaşanan sert yükselişlerin ardından tarımsal girdi fiyatları hızla artmaya başladı.

Bloomberght’de İrfan Donat’ın haberine göre, gübre ve zirai ilaç şirketleri, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki bayilerine “satışlarımız geçici olarak durdurulmuştur” şeklinde genel duyuru ilanı göndermeye başladı.

‘HAMMADDEYE ERİŞİM SIKINTILARI YAŞIYORUZ’

İsminin açıklanmasını istemeyen bazı gübre ve zirai ilaç şirketlerinin yöneticileri, satışların durdurulmasına gerekçe olarak, “Kurdaki yukarı yönlü sert yükselişler hammadde fiyatlarımızı da yukarı çekiyor. Artık fiyat belirleyemiyoruz. Sattığımız ürünün yerine mal koymakta zorlanıyoruz. Hammaddeye erişim sıkıntıları yaşıyoruz. O yüzden geçici süre satışları durdurmak zorunda kalıyoruz” diyorlar.

KURUKAHVECİ MEHMET EFENDİ: SİPARİŞLERİMİZ DURDURULDU

Kurukahveci Mehmet Efendi şirketinden siparişlerin geçici olarak durdurulduğu açıklandı.

Şirketin İstanbul Bölge Sorumlusu Ezgi Bandak imzalı açıklamada “Bildireceğimiz bir sonraki tarihe kadar, siparişlerimiz durdurulmuştur” denildi.

APPLE’DAN HENÜZ RESMİ BİR AÇIKLAMA GELMEDİ

Apple’ın internet sitesinden sipariş vermeye çalışanlar, “Şu anda mevcut değil” uyarısı ile karşılaşıyor. Şirketin bu hamlesi Türk Lirası’nın değer kaybetmesi sonrası ürün fiyatlarına bir güncelleme gelebileceği şeklinde yorumlandı. Apple’dan henüz konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Pelit Çikolata, ‘satış ve sevkiyatları geçici olarak durdurdu’ iddiasını yalanladı

Şirket Instagram’dan yaptığı açıklamada “Sosyal medya ve WhatsApp gruplarında yazışmalarda yer alan PELİT şirketlerine ait üretim, satış ve sevkiyatların durdurulduğuna dair yazı gerçeği yansıtmamaktadır. Tüm üretim, satış ve sevkiyatımız önceden olduğu şekilde kesintisiz olarak devam etmektedir.” dedi.

KAYNAKGazete Duvar, Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here