Bu düzende geleceğimiz yok diyenler Taksim’de eylem yaptı

Cemaat yurdunda gördüğü baskı sonucu intihar eden Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara için Taksim’de eylem yapıldı. Dün açıklanan valilik ve kaymakamlık yasaklaması sonrasında bugün çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği ve Beyoğlu Kaymakamlığı’nın eylemi yasakladığını duyurmasının ardından gençlik kitlesi İstiklal Caddesi’nde Büyük Parmakkapı Sokak’ta buluştu. Tünel’e yürümek isteyen ve basın açıklaması yapmak isteyenlere polis saldırdı. Polis saldırısının ardından birçok kişi gözaltına alındı ve Mis Sokak’a geçildi. Yapılan açıklamada “Enes’in intiharı, cinayettir! Bu düzeni değiştirmek ve özgür bir geleceği kazanmak için gençliği mücadele etmeye çağırıyoruz” denildi. Açıklamalarını yapanlara polis yeniden saldırdı. Birbirine kenetlenerek polise direnenler “Enes’in katili sömürü düzeni”, “Enes’in hesabı sorulacak” şeklinde sloganlar attı.

Taksim’de yapılan eylemde onlarca kişiyi darp ederek gözaltına alan polis, basın emekçilerini de engellemeye çalıştı. Polis saldırısında Yeni Demokrasi muhabiri Tuba Apaydın ve Gazete Karınca muhabiri Yadigar Aygün gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların polis koridoru içine alınarak darp edildiği görüldü. Daha sonra polis otobüslerinin önünü kesen gençler “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla gözaltına alınanlara polisin uyguladığı darp ve işkenceyi teşhir etti ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here