Büro Emekçileri Sendikası SGK emekçilerinin hakları için birçok ilde basın açıklaması düzenledi

Büro Emekçileri Sendikası(BES) üyeleri, birçok ilde SGK binaları önünde yaptığı eylemle, SGK emekçilerinin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

Yapılan açıklamalarda SGK emekçilerinin açlık sınırındaki bir ücretle 85 milyon vatandaşa hizmet ettiği vurgulanarak, yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesi istendi.

SGK binası önünde yapılan açıklamada konuşan BES Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Ercan Erdoğan,  EYT düzenlemesinin henüz kamuoyu ile paylaşılmadan 1 Ocak’ta hizmet borçlanmasına asgari ücrete gelen zam oranında artış olacağını duyan mağdurların sosyal güvenlik merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturduğunu, borçlanma taleplerini gerçekleştirdiğini ifade etti. Bu durumun SGK emekçilerinin iş yükünü 2-3 kat artırdığını belirten Erdoğan, “Emeklilik taleplerinin başlaması ile beraber oluşacak iş yükünün nasıl olacağını, nelerle karşılaşılacağını hem SGK emekçileri hem de talepte bulunan sigortalılar büyük bir kaygı ile beklemektedir.  Sosyal Güvenlik Kurumu yılda ortalama 400 bin civarında emeklilik işlemi gerçekleştirmektedir. Ancak Sn. Çalışma Bakanının açıklamasına göre EYT düzenlemesi ile 2,5 milyon kişinin bundan faydalanacağı açıklaması yapılmıştır. Şu anda EYT düzenlemesi ile artacak iş yükü nedeniyle SGK emekçilerinin mağduriyeti misli ile artmış, daha da artacağı aşikardır. Zaten yapılan ek gösterge düzenlemesinde 3600 ek gösterge kapsamı dışında bırakılan SGK çalışanları bir darbe de buradan yemiştir” dedi.

(Kaynak: Evrensel)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here