Türkiye’nin Sarsılan Ekonomisi Erdoğan İçin Ek Bir Zorluk – The New York Times

Türk yetkililer, yüzyılın en ölümcül depreminden artan ölü sayısının acısıyla boğuşurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan paralel bir krizle karşı karşıya: felaketin, zaten acilen onarılması gereken bir ekonomiye darbesi.

Türkiye’de 40.000’den fazla insanın ve komşu Suriye’de binlerce kişinin daha hayatını kaybetmesine neden olan deprem, Ankara’yı sarsıcı bir yeniden yapılanma tasarısı ve zayıflamış ekonomik büyüme ile yükümlü kılacak; Erdoğan’ın üçüncü dört yıllık dönem ve Mayıs’ta yapılacak çok önemli bir başkanlık seçimi öncesi siyasi kaderini kontrol altına alma arayışı için yeni bir meydan okuma yaratacak. 

Milyonları da evsiz bırakan yıkımdan önce Türkiye zaten çökmekte olan para birimi ve Ekim ayında yıllık yüzde 85’e ulaşan enflasyonun kontrolden çıkmasıyla sarsılıyordu. Bu güvenlik açıkları, ülkenin bilançosunda delikler açtı ve Türk ailelerini ve işletmelerini bir yaşam maliyeti krizine sürükledi.

Sorunları ağırlaştıran, Türkiye’nin mali durumunu desteklemek için ekonomi üzerindeki kontrolünü sıkılaştıran ve Rusya ve Körfez Ülkeleri ile bağlarını güçlendiren diktatör bir lider olan Erdoğan’ın izlediği alışılmışın dışında mali politikalar.

TÜRKONFED toplamı 85 milyar dolara yaklaştırsa da, yeniden inşanın 10 ila 50 milyar dolara mal olması bekleniyor. Türkiye’nin güneyini vuran depremde 8.000’den fazla bina dümdüz oldu ve yollar ve İskenderun limanı da dahil olmak üzere tedarik zinciri altyapısı hasar gördü. Aynı zamanda savaşın vurduğu binlerce Suriyeli mülteciye de ev sahipliği yapan bir üretim ve deniz taşımacılığı merkezi olan bölge, Türkiye’nin ekonomik faaliyetinin yüzde 9’unu oluşturuyor.

Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken Pazar günü, ABD’nin depremzede bölgelere yardım malzemesi dağıttığı Türkiye’nin güneyindeki İncirlik Hava Üssü’nde durdu. Oradan Bay Blinken, bir Blackhawk helikopteriyle Antakya şehri çevresinde uçtu ve düzinelerce hasarlı ve yıkılmış bina gördü. Yardım çabalarının kurtarma ve iyileştirmeden insani yardıma kaydırıldığını kaydeden Bay Blinken, depremden etkilenen insanlar için 100 milyon dolarlık yeni ABD yardımı duyurdu. Dışişleri Bakanlığı, yeni harcamaların toplam ABD yardımını 185 milyon dolara çıkardığını söyledi.

Bay Blinken, ABD’nin uzun süredir faaliyet gösterdiği İncirlik Hava Üssü’nde gazetecilere “Kurtarma operasyonu sürüyor” dedi. “Yeniden inşa etmek için büyük bir çaba gerekecek. Ancak bu çabayı desteklemeye kararlıyız.”

Türkiye’deki durum, acil durum ekiplerinin hala apartmanların yıkıntılarından ölüleri çıkarması ve hayatta kalan evsizlerin arabalara sığınması ve ısınmak için enkazın yakınında ateş yakması nedeniyle hala içler acısı. Ayrıca yiyecek, yakıt ve tıbbi malzeme sıkıntısı çekiyorlar.

Analistler, yardım çabalarını beceriksizce idare ettiği için eleştirilen Erdoğan’ın, ekonomik ve siyasi olumsuz sonuçları yönetmek için otokratik taktiğinde daha da üstelediğini belirtiyor.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü Türkiye Araştırma Programı Direktörü Soner Çağaptay, “Asıl odak noktası seçimler” dedi. “Erdoğan büyüme sağlamadan asla kazanmadı ve yeniden yapılanma başladığında yeniden dengeleyici bir etki arayacak.”

Hükümeti ile Türkiye’nin inşaat sektörü arasındaki yakın ilişki suçlamalarını bir kenara bırakan Erdoğan, bu ayın başlarında düzinelerce inşaat müteahhidinin tutuklanmasını emretti ve bir yıl içinde yıkılan binlerce evi yenilemeye başlamak için hızlı bir yeniden inşa programı duyurdu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na göre Türkiye ekonomisi, pandemi nedeniyle 2021’de yüzde 11’lik bir büyüme toparlanmasından yavaşlıyordu; bu yıl ve gelecek yıl yüzde 3 büyümesi bekleniyordu.

Banka, depremin şimdi büyümeyi en az üçte bir oranında azaltabileceğini ancak Erdoğan’ın büyük yeniden inşa çabalarının düşüşü sınırlayacağını söyledi.

Capital Economics’in Londra’daki gelişen piyasalar kıdemli ekonomisti Liam Peach, “Ekonomik faaliyet depremden sonra hızla toparlanabilir” dedi. “Bu çeyrekteki herhangi bir etki telafi edilecektir.”

Bunun Türkiye’nin köklü ekonomik sorunlarını çözmek için yeterli olup olmadığı henüz belli değil.

Türkiye’nin güneyini vuran depremde 8.000’den fazla bina dümdüz oldu ve yollar ve İskenderun limanı da dahil olmak üzere tedarik zinciri altyapısı hasar gördü.

Türk lirası geçen yıl dolar karşısında değerinin yaklaşık yüzde 30’unu kaybetti, enflasyon yükseldi, Türklerin satın alma gücü ciddi şekilde zarar gördü ve Erdoğan’ın popülaritesine zarar verdi. Ocak ayında, enerji fiyatlarının düşmesiyle birlikte enflasyon biraz düşerek yıllık yüzde 60’ın biraz altına indi.

Türkiye ayrıca, kriz korkusunu artıran döviz rezervlerindeki düşüş nedeniyle ödemesi zorlaşan yaklaşık 185 milyar dolar değerinde bir dış borç ödemesi dağıyla karşı karşıya. Türk şirketlerinin ağır borç yükünden endişe duyan uluslararası yatırımcılar, 2018’den bu yana ülkeden giderek daha fazla para çekiyor.

Ateşi körükleyen şey, Sayın Erdoğan’ın, enflasyonun yükseltilerek kontrol altına alınması gerektiğine dair geniş bir ekonomik mutabakata meydan okuyarak faiz oranlarını düşürme konusundaki ısrarıdır.

Bu yaklaşım liranın serbest düşüşünü dengelemeye yardımcı olsa da -bir dolar şimdi yaklaşık 19 lira denk geliyor, bir yıl önceki 13.50’ye kıyasla- yüksek bir fiyata geldi. Ortadoğu Enstitüsü tarafından yapılan bir analize göre, bugün hanelerin üçte ikisinden fazlası gıda almakta ve kirayı ödemekte zorlanıyor ve işçilerin yarısından fazlası liranın değer kaybetmesi nedeniyle ayda 300 dolardan daha az maaş alıyor.

Erdoğan, kamu sektörü çalışanlarının maaşlarını artırarak, geçen yıl asgari ücreti iki kez artırarak ve emeklilik ödemelerini artırarak bu acıyı hafifletmeye çalıştı. Ancak İstanbul’daki Global Source Partners’ta yatırım analisti olan Atilla Yeşilada, bu önlemlerin büyük ölçüde enflasyon tarafından yutulduğunu söyledi.

Yeşilada, “Ekonomi, Sayın Erdoğan’ın yönetme biçimi, depremden önce çoğu insan için çalışmıyordu” dedi. “Topluma fayda akmıyor.”

Türkiye’nin mevcut durumu, Erdoğan’ın 2003’te başbakan olduktan sonra ekonomiyi canlandırdığı iktidardaki ilk 15 yılıyla keskin bir tezat oluşturuyor. Erdoğan, liberal ekonomi politikaları ve çok katlı ofis kulelerinin, İstanbul Havalimanı’nın ortaya çıkmasına neden olan borçla beslenen bir inşaat çılgınlığı izledi. Daha çok Türk refaha kavuştu, orta sınıf genişledi ve Türkiye geri kalmış gelişmekte olan bir pazar statüsünün üstesinden geldi.

Ancak, yargı ve medyanın kontrolünü ele geçirerek, üç merkez bankası başkanını görevden alarak ve damadını maliye bakanı olarak atayarak ülke üzerindeki kontrolünü sıkılaştırdıkça kazanımlar boşa çıktı. Türkiye’nin mali durumunu desteklemek için, otokratik liderleri onu iktidarda tutmaya hevesli olan Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne daha fazla yaslandı.

Londra’daki BlueBay Asset Management’ta gelişmekte olan piyasalar için bağımsız stratejist olan Timothy Ash, “O, Batı için yararlı bir denge unsuru oldu” dedi. “Körfez ülkelerinin istediği de bu.”

Carnegie Europe’un kıdemli bir üyesi ve Avrupa Birliği’nin Türkiye eski büyükelçisi Marc Pierini, daha yakın bir zamanda, Erdoğan’ın ekonomik avantaj için Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında her iki tarafı da oynadığını söyledi. Ekonomi ne kadar kötüyse de, Türkiye’nin Rusya ile enerji ticareti ve kazandığı paralar olmasa daha da kötü olurdu.

Erdoğan, Türkiye üzerinden elektronik, inşaat malzemeleri ve daha fazlasının nakliyesini başlatarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’e Avrupa ve Amerika yaptırımlarını aşmak için bir yol sağlarken, Türk İHA’larının Ukrayna ordusuna satılmasına izin verdi. Türk hava sahasında Rus uçuşları devam ediyor. Fransız Rivierası’nda dışlanan Rus oligarklar da Türk Rivierası’na yöneldi.

Kumar meyvesini verdi: Türkiye’nin Moskova ile ticareti geçen yıl arttı, Türkiye Rusya’ya 1,3 milyar dolarlık mal sattı ve indirimli fiyatlarla büyük miktarlarda Rus ham petrolü dahil olmak üzere 4,5 milyar dolarlık ürün ithal etti. Finlandiya’daki Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir analize göre, uluslararası yaptırımlara katılmayan tek NATO ülkesi olan Türkiye, rafinerilerindeki Rus petrolünü Avrupa Birliği ve ABD’ye satılmak üzere dönüştürdü.

Rusya’nın devlet kurumu nükleer enerji sağlıyıcısı Rosatom tarafından Akdeniz’de doğu deprem fay hattı yakınında inşa edilen 4.800 megavatlık bir reaktör olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatı için Moskova’nın finansman sağladığı uzun vadeli bir anlaşmadan Türkiye’ye 20 milyar dolar daha aktı. 

Bunun da ötesinde, kaynağı belirlenemeyen 24 milyar dolarlık ilave fon, Türkiye’nin geçen yıl ihraç ettiğinden daha fazla mal ve hizmet ithal etmesi nedeniyle katlandığı rekor açığın yarısının finanse edilmesine yardımcı oldu. Bay Ash, hükümet tarafından geçen hafta belirsiz “Net Hatalar ve Eksiklikler” başlığı altında yayınlanan 2022 verilerinde bildirilen bu gizemli paranın bir kısmının Rus menşeli olduğunun düşünüldüğünü kaydetti.

Carnegie Europe stratejisti Marc Pierini, başkanlık seçimlerine doğru yol alırken “Erdoğan iktidarda kalmak için akla gelebilecek her yolu kullanacaktır” dedi.

“Yeniden yapılanma çabaları ve yaratılan para akışı ne olursa olsun,” dedi, “ekonomik görünüm yaklaşan seçimlerin sonucuyla bağlantılı, çünkü 20 yıl sonra ilk kez yenilme olasılığı var.”

Liz Alderman- 19 Şubat


KAYNAKThe New York Times

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here