Çiftay Madencilik’te 16 işçi işten atıldı

Erzincan İliç’te Çiftay Madencilik’te çalışan maden işçileri, haklarını aradıkları için işten çıkarıldı. Geçen gün banka promosyonlarının ödenmesi için iş bırakarak eyleme geçen işçilerden 16’sı işten atıldı.

Siyanür sızıntısıyla gündeme gelen Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold firmasının taşeronu Çiftay Madencilik’te çalışan 900 işçi, banka promosyon ödemesi hakları için iş bıraktı.

Aylardır banka promosyon hakkının ödenmesini beklediklerini belirten işçiler, ne miktar promosyon alacaklarının ne zaman ödeneceğinin ise hala belli olmadığını kaydetti. Başka kurum ve işletmelerle kıyaslandığında kendilerine teklif edilen bedellerin çok düşük olduğuna ilişkin itirazlar sonucu birkaç haftadan bu yana en son üç yıllığına toplam 6 bin 250 lira rakamların dile getirildiğini söyleyen işçiler, “Bu rakamın çok yetersiz olduğu ve kabul etmemekte kararlı oluşumuz üzerine bugünden başlayarak bazı arkadaşlarımız işten atılmaya kalkışıldı. Öncelikle hakkımızı her aradığımızda işten atılma tehdidini kabul etmeyeceğimizi, bu haksız ve orantısız dayatmalar karşısında işyerindeki tüm arkadaşlarımızla birlikte tüm yasal karşı koyma hakkımızı kullanacağımız konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıca hak ve nefaset ölçülerinde başta promosyon hakkımız olmak üzere tüm alacaklarımızın peşini bırakmamakta tüm işçiler, İliç halkı ve tüm emek dostlarıyla mücadele etmekte kararlıyız” ifadelerini kulandı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here