Çukurova’da bir çocuk tecavüze uğradı

Çukurova Üniversitesi öğrencileri, üniversite sınırları içerisinde bir çocuğun tecavüze uğramasına tepki göstererek okul yönetiminin yeterli önlemleri almadığını, olayın üstünün kapatılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Çukurova Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler, yerleşke içindeki Toros Kadın Yurdu yakınında bulunan bir alanda 14 yaşındaki bir çocuğun tecavüze uğramasını protesto etti. Gençlik Meydanı’nda toplanan öğrencilerin açıklamasına, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi de (HDK) destek verdi.
Öğrenciler adına basın metnini okuyan Özge Türkoğlu, yetiştirme yurdunda kalan iki çocuğun kendilerine yardımda bulunacağını belirten kimliği belirsiz bir şahıs tarafından kaçırılarak, Toros Kadın Yurdu civarında bulunan zeytinliğe getirildiğini belirtti. Türkoğlu, “14 yaşındaki erkek çocuğu tecavüze uğruyor. 16 yaşındaki çocuk ise kaçıp güvenlik görevlisinden yardım istiyor. Güvenlik görevlisi olay yerine gelene kadar failin bölgeden kaçtığı söylenmekte. Yaşandığı iddia edilen cinsel istismar suçunun faili sadece o şahıs değil, aynı zamanda defalarca failleri cezasız bırakan yargı ve üniversite ‘güvenliğini’ sağlamayan Çukurova Üniversitesi yönetimidir. Türkiye’nin her yerinde yükselen istismar vakalarına karşı gerekli önlemler alınmadığı gibi, failler sıklıkla aklanmaktadır. Öğrenciler olarak buna sessiz kalmıyoruz” dedi.
Üniversiteli kadınların  uzun süredir dile getirdiği “güvenli kampüs” talebinin öneminin bir kez daha gün yüzüne çıktığını söyleyen Türkoğlu, “Üniversiteli kadınlar, kampüste gerekli önlemlerin alınmasını, karanlık ve ıssız bölgelerin aydınlatılmasını, yurt yolunda saatlerce kendilerini rahatsız eden araçlar için denetim sağlanmasını ve Cinsel Taciz Önleme Birimi’nin işler kılınmasını talep ediyor. Bu olayın takipçisi olacağız ve Çukurova Üniversitesi öğrencileri olarak üstünün kapanmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
Tükoğlu, “güvenli kampüsler” talebini karşılamayan Çukurova Üniversitesi yönetimine şu soruları yöneltti:
  • Daha önce kampüsümüzdeki yurtlarda birçok taciz vakası yaşandığını birçok yoldan ileten öğrencilerin bu sorunlarını çözmek için ne yaptınız?
  • Kadın öğrencilerin yurda giriş çıkış saatlerine ve yaşam tarzına yoğun müdahale edilirken, yurt yolunda yabancı araçların kendilerini saatlerce rahatsız etmesine neden müdahale etmiyorsunuz?
  • Yurt yolunu neden ışıklandırmıyor ve trafiğinin denetlenmesini sağlamıyorsunuz?
  • Cinsel Tacizi Önleme Birimi’ni  kampüste yaşanan taciz vakalarına dair  çalışma yürütmeye ve kampüs güvenliğini sağlamak için etkin adımlar atmaya çağırıyoruz. Bizler buradan yeniden yaşanan olayın aydınlatılması ve kampüs güvenliğinin sağlanması sorumluluğunu üniversite yönetimine hatırlatıyoruz. Kampüsümüz bizlere güvende hissettirmek bir yana dursun suç işlenebilmesi için uygun bir yer olarak görülüyor.”

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here