Cumartesi Anneleri Süleyman Cihan’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilenlerin akıbetini sormak, kaybedenlerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemin 906. haftasında Süleyman Cihan’ı andı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde gerçekleşen açıklamada kaybedenlerden bir kez daha hesap sorulacağı vurgulandı. Açıklamayı Nur Sürer okudu. Açıklamada şunlardan bahsedildi:

“31 yaşındaki 2 çocuk babası Süleyman Cihan öğretmendi. 12 Eylül Askeri Darbesinin ardından hakkında arama kararı çıkartıldı. 29 Temmuz 1981 tarihinde Edirne’den İstanbul’a gelmek üzere bindiği yolcu otobüsü İstanbul’a yaklaştığı sırada sivil polisler tarafından durduruldu. Gözaltına alınan Cihan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

“Emniyet ve savcılığa başvuran aileye oğullarının gözaltına alınmadığı söylendi. Aile ve avukatlarının 85 günlük ısrarlı arayışı sonucunda; Cihan’ın Siyasi Şube’de aylarca işkence gördükten sonra öldürüldüğü, ölü bedeninin yüksekten atılarak intihar süsü verildiği ve kaybedilmek maksadıyla “kimliği meçhul kişi” olarak gömüldüğü gerçeği açığa çıktı.

“Olayın izini süren aile ve gazeteci Kürşat İstanbullu, emniyet tarafından ağır tehditlere maruz kaldı. Somut kanıtlar ve çok sayıda tanık olmasına rağmen, tüm hukuki girişimler sonuçsuz bırakıldı; zamanaşımı devreye sokularak dosya kapatıldı. Bilinen failler cezasızlıkla korundu.”

Sürer’in ardından konuşan gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun konuşmasında Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Ne olmuştu?

Öğretmen olan Süleyman Cihan’ın 12 Eylül askeri darbesinin ardından hakkında arama kararı çıkartıldı. 29 Temmuz 1981 tarihinde Edirne’den İstanbul’a gelmek üzere bindiği yolcu otobüsü İstanbul’a yaklaştığı sırada sivil polisler tarafından durduruldu. Gözaltına alınan Cihan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Emniyet ve savcılığa başvuran aileye oğullarının gözaltına alınmadığı söylendi. Aile ve avukatlarının 85 günlük ısrarlı arayışı sonucunda; Cihan’ın Siyasi Şube’de aylarca işkence gördükten sonra öldürüldüğü, ölü bedeninin yüksekten atılarak intihar süsü verildiği ve kaybedilmek maksadıyla “kimliği meçhul kişi” olarak gömüldüğü açığa çıktı.

Olayın izini süren aile ve gazeteci Kürşat İstanbullu, polis tarafından ağır tehditlere maruz kaldı. Somut kanıtlar ve çok sayıda tanık olmasına rağmen, tüm hukuki girişimler sonuçsuz bırakıldı; zamanaşımı devreye sokularak dosya kapatıldı. Bilinen failler cezasızlıkla korundu.

Süleyman Cihan’ın işkence ile öldürülmesi ve bedeninin kaybedilmesi ile ilgili hakkında suç duyurusunda bulunulan görevlilerden biri de dönemin Emniyet 2. Şube Müdürü
Mehmet Ağar oldu. Cihan’ın işkencede ölümüne intihar süsü veren düzmece raporlarda Ağar’ın da imzası vardı.


KAYNAKYeni Demokrasi, ETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here