DGD-SEN: “DGD-SEN: İşçilerin sağlığı Amazon’dan değerlidir”

DGD-SEN, işçilerin uzun saatler çalıştırıldığı, haklarının gasp edildiği, çıkan yemeklerden dolayı zehirlenmelerin yaşandığı Amazon deposu önünde eylemdeydi. Açıklamada, işçiler zehirlenirken, sendikalı işçiler atılırken bakanlığın sadece seyrettiği, işçilere ise direnme dışında bir seçenek kalmadığı ifade edildi.

Ceva Lojistik’in Amazon depolarında 28 Ocak’ta en az 50 işçi zehirlendi. Yemekten zehirlenmelerin uzun bir süredir devam ettiği, zehirlenen işçilerin bayılana dek çalıştırıldığı depoda zehirlenmelere, denetimsizliğe karşı çıkan işçiler işten atıldı. Depo önünde defalarca kez uyarı eylemi yapan DGD-SEN bugün açıklama gerçekleştirdi.

Eylemde söz alan DGD-Sen Genel Başkanı Neslihan Acar, şu uyarıyı yaptı: “Şirket değişmezse, işçilerin sağlıklı yemeğe ulaşma hakkı engellenirse, bir tane işçi arkadaşımız hastaneye zehirlenmeyle giderse, bir tane işçi arkadaşımız o depoda yoğun çalışmadan dolayı bayılırsa biz buraları size dar edeceğiz. Bu bizim kapının önündeki son uyarımız sizi işçilerin canıyla oynatmayacağız.”

Basın açıklamasını okuyan Kemal Yılmaz, Amazon’a özgü çalışma kamplarına karşı mücadele ettiklerini vurgulayarak “Bu depoda her yıl yüzlerce işçi meslek haklarına yakalanmakta, yaralanmakta yaşamlarına engelli olarak devam etmektedir. Bu depo uzun çalışma saatlerine karşı asgari ücret cehennemidir. Bu depo hızlı çalışma dayatması , dinlenme molalarının ve hafta sorunu dinlenme haklarının yok edildiği bir köle kampı gibi tasarlanmak istenmektedir ve buralarda asla çatlak da olsa ses çıksın istenmemektedir.” dedi.

Mola ve yemek sorununun ölümcül boyuta geldiğini belirten Yılmaz, patronun gerekli önlemleri almayıp çalışma koşullarına, zehirlenmelere, denetimsizliğe karşı çıkan işçileri işten attığına ve “Mahkeme kapıları sizi bekler istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz.” dediğine dikkat çekti. “Cezasızlık ve denetimsizlik çalışma rejiminin temel kuralıdır ve Amazon‘un ‘dünya devi’ unvanının altında yasalardan, işçi sağlığı ve güvenliği maliyetlerinden muaf tutuluyor olması ve ucuz işçi kamplarının denetimsizliği vardır.” diyen Yılmaz, Amazon ve Ceva Lojistik’te yürüttükleri mücadelenin artarak devam edeceğini belirtti.

Yılmaz son olarak “Amazon işçileri, eğer bugün örgütlenerek sendikamız DGDSEN etrafında birleşmezsek çalışma şartları her gün bir önceki günü aratarak daha da kötüleşmeye devam edecektir.  Bizler haklarımıza sahip çıkıp yenilerini kazanamazsak kimse bize haklarımızı vermeyecektir. Amazon depo işçilerinin birliği, onların iş güvencesi ve yaşam sigortasıdır.” diyerek örgütlenme çağrısında bulundu.

Gider: “Patronların yalnızca hakkımızı gasp etmiyor, ömrümüzden çalıyor”

İnşaat-İş adına söz alan Deniz Gider; depolarda, şantiyelerde, üretimin olduğu bütün sektörlerde yaşanan krizlerin başında düşük maaşlar, en kötü hazırlanan yemekler, hak gaspları olduğunu hatırlattı. Amazon depoda yaşanan işçi zehirlenmelerinin son örnek olduğunu kaydeden Gider, “Ucuz iş gücü, kara doymayan patronlar, meslek hastalığına yakalanan emekçiler, işçiler patronların kar hırsı uğruna hayatlarından çalınıyor. Patronlar sadece haklarımızı gasp etmiyor, ömrümüzden de çalıyorlar” dedi. Gider, işçilere, DGD-Sen’e üye olma ve örgütlenme çağrısı yaptı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here