DİSK-AR’dan asgari ücret raporu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi kapsamlı bir asgari ücret raporu yayımladı

DİSK-AR, “Asgari ücretin hızla ortalama ücrete dönüşmesi ve bu ücretin asgari geçim için oldukça yetersiz kalması nedeniyle asgari ücrete dönük beklentiler yükseliyor” dedi.

Avrupa’da en düşük ikinci asgari ücret

“TL’nin hızla değer kaybetmesi nedeniyle 2021’de Türkiye, Arnavutluk’tan sonra Avrupa’da en düşük asgari ücretine sahip ikinci ülkedir” tespitinin yer aldığı raporda, Türkiye’de 10 milyon işçinin asgari ücret civarında ücretlerle çalıştığı ve bunun yanı sıra asgari ücrete dahi erişemeyen milyonlarca emekçinin olduğu vurgulandı.

Kadın işçilerin dörtte birinin asgari ücret alamadığını kaydeden DİSK-AR, asgari ücretin 25 Cumhuriyet altınından 7 altına gerilediğini vurguladı. Raporda, “Merkez Bankası’nın yıllık ortalama Cumhuriyet altını fiyatlarına göre 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 altın alınabilirken 2021’de yıllık net asgari ücretle sadece 10,4 ve güncel fiyatlara göre ise 7 Cumhuriyet altını alınabilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Asgari ücret ortalama ücret haline geliyor

Türkiye’de milyonlarca işçi asgari geçim için yetersiz olan asgari ücretle geçinmeye çalışırken, milyonlarca işçi de asgari ücrete erişemiyor, asgari ücret dahi alamıyor. Giderek artan bir biçimde daha çok emekçi asgari ücrete yakın ücretlerle çalışır hale geliyor. Türkiye hızla bir asgari ücretliler ülkesine dönüşüyor.

Asgari ücret ile diğer emek gelirleri arasındaki makas kapanıyor

Asgari ücretteki artışın diğer emek gelirlerine yansımaması hem özel sektörde hem kamuda maaş ile ücret artışlarının en fazla resmi enflasyon oranında artırılması asgari ücreti ortalama ücret haline getiriyor. Türkiye’de emek gelirleri artışının sınırlı bırakılması asgari ücret ile diğer ücretlerin arasındaki makasın kapanmasına ve asgari ücret civarı bir ücretle çalışanların oranının artmasına sebep oluyor.

Asgari ücrete erişemeyen milyonlarca işçi var

3,4 milyon işçi (bütün ücretli çalışanların yüzde 18’i) asgari ücretin altında bir ücretle çalışıyor. 1.500 TL’den daha az ücretle çalışan işçi sayısı 1,7 milyon. Asgari ücret ve altında bir ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olan işçilerin sayısı 6,3 milyon (bütün ücretli çalışanların yüzde 33,8’i) civarındadır.

Türkiye’de 10 milyon civarında işçi asgari ücretli

Asgari ücretin yüzde 20 fazlası ve altında ücret alan işçilerin sayısı 9,7 milyondur. Bütün ücretli çalışanların yüzde 50’ye yakını bu kapsamdadır. Tüm ücretli çalışanların yüzde 64’ü ise (12,5 milyon işçi) asgari ücretin altı ile asgari ücretin bir buçuk katı arasında bir ücret elde ediyor.

Özel sektör işçilerinin yüzde 70’i asgari ücretli

Özel sektör işçilerinin yüzde 21,8’i asgari ücrete erişemiyor. Özel sektörde asgari ücret ve altında ücretle çalışanların oranı yüzde 44 ve asgari ücret civarında çalışanların oranı yüzde 69’dur. 8,4 milyonu aşkın özel sektör işçisi asgari ücretin yüzde 20’si ve altında ücretlerle çalışıyor.

Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://arastirma.disk.org.tr/wp-content/uploads/2021/12/DiSK-AR-Asgari-Ucret-Rapor-Aralik-2021.pdf

KAYNAKYolculuk Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here