DİSK Kadın Komisyonu: “Ayaktayız! Dayanışmayla Değiştireceğiz”

DİSK Kadın Komisyonu Beşiktaş İskele Meydanı’nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada erkek egemenliğine, eşitsizliğe, ayrımcılığa, şiddete ve tacize, nefret söylemine, karar mekanizmalarından dışlanmaya ve yok sayılmaya karşı mücadeleyi yükseltme vurgusu yapıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kadın Komisyonu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da katılımıyla Beşiktaş İskele Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Ayaktayız! Dayanışmayla Değiştireceğiz” pankartı açıldı. “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Sendika, sigorta, güvenceli iş”

İlk sözü alan Çerkezoğlu, bu 8 Mart’ı ekonomik kriz ve deprem felaketinin gölgesinde geçirdiklerini kaydetti. 8 Mart’ın 8 saatlik iş günü için mücadele eden ve bedel ödeyen dokuma işçisi kadınların selamlandığı bir gün olduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, bir yandan da kadın cinayetlerinde, kadın mücadelesinde kaybedilen tüm kadınları andıklarını, bu mücadelelerle elde edilen haklara sahip çıkma, dayanışma ve mücadeleyi büyütme sözünü yinelediklerini dile getirdi.

“Kadınlar olarak bu 8 Mart’ta bir kez daha alanlardayız”

Kadınlar olarak toplumsal hayatın bütününde eşitsizlikler yaşadıklarını ifade eden Çerkezoğlu, ekonomik kriz, pandemi, deprem felaketi gibi süreçlerin faturasını da kadınların en ağır biçimde ödediğini vurguladı. Pandemi döneminde kadınların eve kapandığını, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın arttığını, kadınların istihdam çekildiğini hatırlatan Çerkezoğlu, şimdi ise deprem bölgesinde benzer bir tabloyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Bu nedenle kadınların çalışma hayatının önündeki engellerin kaldırılması, kadınların erkeklerle eşit ücret ve koşullarda çalışması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin çalışma hayatı ve toplumsal yaşamın tüm hücrelerinden silinmesi için mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Çerkezoğlu, “Kadınlar olarak eşitlik için, özgürlük için, adalet için, barış ve kardeşlik için, kadın dayanışmasıyla yan yana, omuz omuza mücadeleyi büyütmek için bugün bu 8 Mart’ta bir kez daha alanlardayız” dedi.

“Kadınlar dayanışmayı ilmek ilmek örüyor”

Metni DİSK Genel İş İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube Yönetiminden Zuhal Kaynak okudu. Kaynak, salgın döneminde olduğu gibi depremin de kadınları ve kız çocuklarını daha fazla etkilediğini kaydederek “Siyasi iktidar salgında olduğu gibi deprem felaketinde de toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik kadınları koruma ve destekleme mekanizmalarını hayata geçirmemiştir. Depremden etkilenen vatandaşları ve kadınları depremin yıkıcı sonuçlarıyla baş başa bırakmıştır. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik kamucu sosyal politikalar bölgedeki yaraların sarılmasında öncelikli olmalıdır.” dedi.

Kadınların her türlü eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı yaşamın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele ettiğini vurgulayan Kaynak, “Bugün depremin açtığı yaraları sarmak için de ülkenin dört bir yanında kadınlar ekonomik kriz ve depremin getirmiş olduğu eşitsizlikleri, yoksunlukları, acıları gidermek için dayanışmayı ilmek ilmek örüyor. Kadın mücadelesi yaşamın her alanında değiştirmeye ve dönüştürmeye devam ediyor.” şeklinde konuştu.

DİSK’li kadınlar olarak İran ve Afganistan’daki kadınların mücadelesini de selamlayan Kaynak sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler erkek egemenliğine, eşitsizliklere, ayrımcılığa, şiddete ve tacize, nefret söylemine, karar mekanizmalarından dışlanmaya ve yok sayılmaya karşı mücadeleyi yükselteceğiz. Eşit, özgür, lak ve demokratik bir yaşamı, dayanışma ve mücadeleyle hep birlikte kuracağız. Depremde yakınlarını kaybeden, hayatını yeniden kurmaya çalışan, depremin getirdiği bütün zorluklarla mücadele eden, depremden etkilenen başta kadınlar olmak üzere herkesle dayanışma içinde olduğumuzu iletiyor, “Dayanışma Yaşatır” diyoruz.”

Talepler sıralandı:

  • Çalışma hayatında kadına yönelik her türlü ayrımcılık terk edilmeli. güvenceli ve insan onuruna yaraşır işler yaratılmalıdır. Depremden etkilenen kadınların istihdama katılmaları için özel önlemler alınmalıdır. Kadın istihdamında tek seçenekmiş gibi sunulan esnek-güvencesiz ve kayıt dışı çalıştırmaya son verilmeli, güvenceli iş, güvenli yaşam koşulları sağlanmalıdır.
  • Kadınların istihdama katılımının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Bakım ve ev işi yükünü alacak ücretsiz, nitelikli kreş ve yaşlı bakım evleri yaygınlaştırılmalı, erkek işçiler de kreş imkanlarından faydalanmalıdır. Bu talepler deprem bölgesinde de hızla hayata geçirilmelidir.
  • Barınma en temel haktır. Deprem bölgesinde hızla kadınlara güvenli barınma imkânı sağlanmalıdır. Kadınlar ve kız çocukları için güvenli yaşam alanları oluşturulmalıdır. Deprem sonrası artacak olan şiddet, taciz ve istismara karşı özel önlemler alınmalıdır.
  • Kadın ve kız çocuklarının temel ihtiyaçlarından olan hijyen kiti, mama ve bez vb. ürünlerin ücretsiz, düzenli ve sürekli bir şekilde deprem bölgesine ulaşması organize edilmelidir.
  • İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Yasa etkin bir şekilde uygulanmalıdır.
  • ILO 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi onaylanmalıdır.
  • Toplumsal cinsiyet eşitliği, çalışma yaşamı başta olmak üzere yaşamın her alanında hayata geçirilmeli, kadınların karar mekanizmalarında yer almasını sağlayacak politikalar uygulanmalıdır.
  • Kamu hizmetleri başta kadınlar ve kız çocukları olmak üzere, eşitsiz ve korunması gereken gruplar için yeniden organize edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here