Diyarbakır ve Van’da Adalet Nöbeti eylemlerine destek ziyaretleri sürüyor

Diyarbakır ve Van’da sürdürülen Adalet Nöbeti eylemlerine destek ziyaretleri devam ediyor. Tutuklu aileleri, taleplerinin karşılanması çağrı yaptı. 

Hasta ve infaz sürelerini tamamlamalarına rağmen tahliye edilmeyen tutuklu ailelerinin Diyarbakır Barosu’ndaki ek hizmet binasında başlattığı Adalet Nöbeti 62’nci gününde. Amed Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) yöneticisi Müşeher Öker, bugünkü eylemi ziyaret etti. Ziyarette konuşan hasta tutuklu Civan Boltan’ın annesi Nazime Boltan, taleplerinin karşılanması çağrısı yaptı.
Cezaevinde çok sayıda hasta tutuklu olduğunu ve sadece bir ayda 6 cenazenin çıktığını anımsatan tutuklu yakını Birgül Çağırcı, “Cezaevlerinde artık cenazeler çıkmasın diye anneler 62 gündür nöbet eylemini sürdürüyor. Sonuç alınıncaya kadar buradayız. Bir gün değil gerekirse bin gün gelip burada otururuz” şeklinde konuştu.
TUAY-DER yöneticisi Müşeher Öker ise, hasta tutukluların tahliye edilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Görüşü ne olursa olsun hasta bir tutuklu tahliye edilmedir” dedi.
Van Barosu’nda başlatılan Adalet Nöbeti eylemi de 37’nci gününe girdi. Aileler, eylemleri kapsamında bugün Van TUHAY-DER’i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Van TUHAY-DER Eşbaşkanı Edibe Batur, ailelerinin taleplerinin sahiplendiklerini belirtti.
Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mert Ekinci’nin annesi Şefika Ekinci, cezaevlerindeki hasta tutukluların durumuna dikkati çekerek, “Tutuklular, hastaneye getirilmiyor” dedi. Ekinci, “Tutuklulara birçok sorun çıkarıyorlar. Gardiyanlar, tutuklulara ‘avukatınız geldi’ diyor ancak avukatlar yerine tutuklularla sohbet etmek isteyen başka kişiler geliyor. Bunun üzerine tutuklular görüşmeyi reddederek, koğuşlarına gidiyor. Avukatların gidip tutuklular ile görüşmelidir” diye konuştu.
Ekinci, “Ayağa kalkıp seslerine ses olalım. Mücadele edelim ki çocuklarımız bu zulümden kurtulsun. Bunu istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Sadece barış ve adalet istiyoruz” ifadelerini kullandı.
KAYNAKMezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here