Diyarbakır’da inşaat işçileri eylem yaptı

Diyarbakır’da yevmiye ücretleri ve yoğun çalışma koşullarını protesto eden inşaat işçileri, yevmiyelerinin taban fiyatının 600 lira olmasını istedi. 

Amed İnşaat İşçileri, yevmiye ücretleri, yoğun çalışma koşulları ve artan iş baskısına karşı Dağkapı Meydanında açıklama yaptı. Emek ve Demokrasi Platformu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), siyasi parti temsilcileri de işçilerin eylemine katıldı. Açıklamada, “Emeğim hakkımdır”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” ve “İnşaat işçileri yalnız değildir” pankartları açıldı. İşçiler sık sık, “İşçiyiz kardeşiz direneceğiz”, “Genel grev hakkımız söke söke alırız”, “Bijî berxwedana karkeran (Yaşasın işçilerin direnişi)” sloganları attı.

İnşaat işçilerinden Ramazan Kurt, aldıkları yevmiyeyle geçimlerini sağlayamadıklarını ifade etti. Kurt, “Hiçbirimiz eskisi gibi evimizi rahat bir şekilde geçindiremiyoruz, art arda gelen zamlara yetişemiyoruz, yoksulluk sınırı 26 bin 500 TL’yi aşmış durumda iken bizler bırakın açlık sınırını, açlık sınırının altında ücretler ile çalışmaktayız. Asgari ücret 8 bin 500 TL olmuşken biz asgari ücretin altında bir ücret ile çalışıyoruz. İnşaat en riskli iş guruplarından biri olmasına rağmen herhangi bir ücretli iznimiz ve sosyal hiçbir hakkımız bulunmamaktadır” diye konuştu.

İnşaatlarda sık sık ölümle sonuçlanan iş kazaları yaşandığına dikkat çeken Kurt, işçilerin hiçbir sosyal güvenceden faydalanamadığını ifade etti. Kurt, “Dünya verilerine göre her 15 saniyede bir arkadaşımız iş kazasında veya meslek hastalığına bağlı olarak hayatını kaybediyor. Türkiye iş kazaları verilerine göre 280 kazada 1 ölümcül kaza meydana geliyor. Ölüm ile burun buruna çalışıyoruz. Madencilere verilen hakların biz inşaat işçilerine de verilmesini ve erken emeklilik hakkını talep ediyoruz. Geçen yıl Diyarbakır’da daire fiyatları ortalama 700 bin TL iken, bugün daire fiyatları 4 katına çıktı. Konut zamları altında eziliyoruz. Bugün Diyarbakır’da aldığımız ücret, un, yağ, şeker ve ulaşım masraflarımıza yetmiyor. Bu yüzden şu anki yevmiyelerimizin taban fiyat olarak 600 TL olmasını talep ediyoruz. Bundan sonra her asgari ücret açıklamasında yevmiyelerimizi asgari ücretin iki katı olarak belirleyeceğiz” diye konuştu.

Talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerinin süreceğini dile getiren Kurt, “Talep ettiğimiz ücret, emekçinin hak talebidir. Talep etiğimiz ücreti alana dek arkadaşlarımız ile iş bırakma eylemi yapacağız. İşverenlere duyurulur; Emekçilerin ücreti kesilmeyecek ve emekçilere mobbing uygulanmayacak. Öncelik işçi ve emekçinin olacak. Baskılara ve emek sömürüsüne karşı hep direneceğiz” şeklinde konuştu.


KAYNAKMA, Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here