Sudan Komünist Partisi’nin Hartum parti bürosuna saldırı gerçekleştirildi

Sudan Komünist Partisi'nin Hartum kentindeki parti bürosuna askeri saldırı gerçekleştirildiği bildirildi.

SKP Merkez Komitesi Sekreterliği “acil basın bildirisi” çağrısıyla, Hızlı Destek Güçleri’ne bağlı tam donanımlı askeri grupların 25 Mayıs günü parti bürosuna baskın ve işgal girişiminde bulunduğunu açıkladı.

“Parti bürosunu karargâh olarak kullanıyorlar”

Ülkenin bu anlamsız savaşın devamı ve tırmanışıyla karşı karşıyayken, Hızlı Destek Güçleri’ne bağlı tam donanımlı askeri gruplar, 25 Mayıs 2023 günü öğleden sonra Sudan Komünist Partisi’nin Hartum’daki bürosuna baskın düzenledi ve işgal ettiğini aktaran Merkez Komitesi, “Bu saldırgan güç, partinin bürosundaki tüm ofislerin ve salonların kapılarını kırdı ve büronun tüm içeriğine ve mülküne yönelik kapsamlı vandalizm, hasar ve yağma eylemleri gerçekleştirdi. Bu güçler, şimdiye kadar hala parti bürosunda ve burayı kendi karargâhları olarak kullanıyorlar” dedi.

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Bu barbarca ve korkakça eylemi en güçlü şekilde kınıyor, bu dizginsiz güçlerin parti genel merkezini derhal boşaltmalarını ve işgallerine son vermelerini talep ediyoruz. Siyasi partilerin büroları ve vatandaşların evleri savaş alanı değildir. Bu barbarca eylemin yol açtığı tüm zararlardan ve eksik içeriklerden Hızlı Destek Güçleri’ni sorumlu tutuyoruz ve bu saldırı karşısında her türlü yasal eylemi yerine getireceğiz.

Konutlara baskın yapma ve ev sakinlerini terörize etme operasyonlarının yanı sıra hastaneler gibi kamu tesislerinin karargâh olarak kullanılması, bu anlamsız savaşın sık görülen sahneleri haline geldi. Bunlar, savaş zamanlarında bile geçerli savunmasız yurttaşların kutsallıklarının ve uluslararası yasa ve normların alenen ihlalini oluştururlar. Ancak siyasi partilerin bürolarına saldırılmasını ve bu büroların işgal edilerek kışlaya dönüştürülmesinin savaşın seyrinde tehlikeli bir tırmanış oluşturduğunu düşünüyoruz. Bu, savaşan tarafların, yaygın güvenlik kaosunu suiistimal ederek, Direniş Komiteleri, sendikalar, siyasi ve vatanseverler de dahil olmak üzere demokratik hareketi ve savaşa karşı gelen ve savaşı reddeden bütün kuvvetleri hedef gösterdiğinin ve bu hareketlerin ve kuvvetlerin konumlarına saldırdığının göstergesidir.

Bu tür saldırılar ve diğerleri, Sudan Komünist Partisini, Sudan halkının kitleleri ve onların vatansever güçleriyle ön saflarda durmaktan, savaşa son verilmesini ve bu savaşın alevlenmesine katkıda bulunan tüm tarafların yargılanmasını ve hesap sorulmasını talep etmekten caydırmayacaktır”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz