Gaziantep’te hak savunucuları: G.Antep hayvan hapishanesi kapatılmalıdır

Farklı hak alanlarında çalışan örgütlerin bileşeni olduğu, geçtiğimiz ay kurulan “Hayvan Hapishaneleri Kapatılsın Platformu” ilk eylemini Gaziantep Hayvanat Bahçesi önünde gerçekleştirdi.

Platform, eylem esnasında okuduğu basın açıklaması ile beraber hak savunucularının taleplerini sıraladı:

*Hayvanat bahçelerine yasak getirilerek yenilerinin açılması önlenmeli, bu amaçla yurtdışından getirilen egzotik türler de dahil olmak üzere yabanda yaşayan hayvanların, evcil hayvanların getirilmesine müsaade edilmemelidir.

*Çoğu ruhsatsız olan ve benzinlik, restoran/kafe gibi yerlerde faaliyet gösteren korsan ve “butik” hayvanat bahçeleri kapatılmalı, buralardaki yabandan koparılan hayvanlar insan menfaatleri uğruna kullanılmayacakları yerlere taşınmalıdır.

*Mevcut ruhsatlı hayvanat bahçeleri yeni hayvan eklenmeden, uzman veteriner hekim, akademisyen, yerel ve uluslararası doğa koruma kuruluşlarının aktif katılımıyla, hastanesi olan yabanda yaşayan hayvanları kurtarma ve rehabilitasyon merkezlerine dönüştürülmelidir.

*Şehir merkezlerinde veya AVM gibi kapalı alanlarda da hayvanat bahçesi kurulması yasaklanmalıdır.

*Hayvanat bahçelerini desteklemek ve yenilerini açmak yerine, hayvanları doğal ortamlarında korumayı iyi bir şekilde planlayan programlar oluşturulmalı ve bu programlar devlet bütçesi ile desteklenmelidir.

Platform sözcüleri aynı zamanda dünyadaki ilk tüp bebek fil olmasıyla övünülen ancak artık hayvanat bahçesinde bulunmayan fil Gabi’nin nerede olduğunu sorduklarında, Gaziantep Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler’in güldüğü görüldü.

Platform yarın, 8 Mayıs tarihinde saat 10:00’da Mersin’de bulunan Tarsus Hayvanat Bahçesinin önünde de eylem düzenleyecek.


Ne olmuştu?

Hayvan hakları aktivistleri Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne yaptıkları ziyarette bir yılanın başının iltihaplı olduğunu görmüş, ayının içinde bulunduğu alanı kaplayan elektrik tellerinin elektrik kaçırdığını, ayının kuru ekmekle beslendiğini, hayvanların boynuzlarının kesildiğini, maymunların ve diğer tüm hayvanların depresyonda olduğunu, akvaryum camlarının depremde kırılmış olmasına karşılık değiştirilmediğini tespit etmişlerdi.

“Hayvan Hapishaneleri Kapatılsın” platformunu kurarak bu tespitlerini raporlaştıran aktivistler, bir sonraki ziyaretlerinde yılanın yerinde olmadığını görmüş, üstelik internet üzerinden yaptıkları araştırmalar sonucunda öğrendikleri bilgilerle daha önce ilk tüp bebek fil olmasıyla övünülen Gabi’nin de hayvanat bahçesinde bulunmadığını tespit etmişlerdi. Hayvanat bahçesinin geriye dönük olarak yakın tarihlerde dahi görülen ve hapsettiği bazı başka türler de şu an Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde değil ve akıbetleri bilinmiyor.

İmzacı kurumlar: Adana Ekoloji Platformu, Alakır Nehri Kardeşliği, Albatros Ekoloji Platformu (Diren Albatros), Anadolu’da Ekolojik Yaşam, Animal Save Türkiye, Antalya Ekoloji Ağı, Antalya Vegan Platformu, Antep Queer, Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği, Bir Pati Çetesi Derneği, BurHak – Burak Özgüner Hayvan Hakları Merkezi, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Deneye Hayır Derneği, Doğa Dostu ve Hayvanları Koruma Derneği, Doğanın Çocukları, Ege Vegan Topluluğu, Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi, Gaziantep Canlar İçin Derneği, Gaziantep Sokak Canları, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, Hayvanlara Adalet Derneği, Hormona Erişim Kampanyası, İstanbul 31. LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, İstanbul Trans Onur Haftası Komitesi, İstanbul Üniversitesi Vegan Topluluğu, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deney Merkezine Hayır Platformu, Kadıköy Kooperatifi, Kadın Meclisleri, Karşılıklı Yardımlaşma Ağı, Lavender LGBTİ+, Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Özgür Hukukcular Derneği Gaziantep Şubesi, Özgür Renkler Derneği, Polen Ekoloji, Rengarenk Umutlar Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Gaziantep Şubesi, SYKP Kadın Meclisi, Türkiye İşçi Partisi Hayvan Hakları Komisyonu, Üniversiteli Vegan Öğrenci Platformu (UniVeg), Vegan Derneği Türkiye, Yaşamdan Yana Derneği, Yeryüzü Ekoloji Kolektifi, Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi

Direnişteyiz.Org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz