EnerjiSA direnişi 53’üncü gününde: “Patronlar işçileri karşı karşıya getirmeye çalışıyor”

EnerjiSA direnişi 53. gününde Sabancı Kuleleri önünde devam etti. Yürüttükleri mücadelede haklı olduklarını belirten işçiler işe geri alınma taleplerini bir kez daha yineledi

DİSK/Enerji-Sen üyesi EnerjiSA işçilerinin Başkent Elektrik’ten işten atılmalarının ardından başlattıkları direniş 53. gününde devam etti. Sabancı Kuleleri önünde gerçekleşen eyleme, dayanışma amacıyla İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş temsilcileri ile üye işçiler de katıldı.

Eylemde ilk sözü alan Enerji-Sen İç Anadolu Bölge Temsilcisi Osman Çokaman, işlerine geri dönmek için mücadele ettiklerini ancak şirketin işçilerin işsiz kalmaya devam etmeleri yönünde çaba sarf ettiklerini söyledi.

İşçileri sendikasızlaştırma çabalarının Başkent Elektrik, Toroslar ve AYEDAŞ’ta devam ettiğini dile getiren Çokaman, patronların işten çıkarma ve sendikasızlaştırma çalışmalarının sorumluluğunu ara kademedeki yöneticilere yüklemeye ve işçileri birbirleriyle karşı karşıya getirmeye çalıştığını söyledi. Ara kademe yöneticilerine seslenen Çokaman, “Sizler de sömürüye, güvencesizliğe maruz kalıyorsunuz. bu hatalı tavrınızı değiştirin, tarafınızı işten atılan işçilerden yana seçin. Güvenceli çalışmanın koşullarını hep birlikte oluşturalım” ifadelerini kullandı.

Nöbet eyleminde konuşan Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, şirket yetkilileriyle yaptıkları görüşmede işten atılma gerekçelerine dair cevap alamadıklarını belirterek şunları söyledi:

Herhangi bir cevap veremediniz. O yüzden buradayız ve olmaya devam edeceğiz. Yine söylüyoruz işçileri haksız, hukuksuz yere kapının önüne koydunuz. Bu işin çözümü belli atılan işçi arkadaşlarımıza iş başı yaptıracaksınız. İşçilere uygulanan baskıya son vereceksiniz. İşçilerin sendika seçme özgürlüğünü tanıyacaksınız. Toplantıda dinlediğiniz 6 işçi arkadaşımızdan hiç bir kabahat bulamadınız. Yürüttüğümüz mücadelede Sabancı’ya ait ne kadar iş yeri varsa oraları eylem alanına çevirdik yine eylem alanına çevirmeyi iyi biliriz. Bu şirketin yöneticileri  çözüm üretmezse o şirketin yöneticilerinin kapılarına dayanmayı da iyi biliriz Arkadaşlarımız, eşlerimiz ve çocuklarımız bizimle diyorlar. Onlarla da buraya geleceğiz, onlarla da haklılığımızı haykırmaya devam edeceğiz.

Eylemde konuşan EnerjiSA işçisi Bekir Bayatlı, Sabancı Holding yetkililerinin kendilerini temsil etmeyen TES-İŞ  ile görüşme halinde olduklarını belirterek şunları söyledi:

Benim adıma sarı sendikalar şirket yöneticileriyle görüşerek karar veremez. Sabancı Holding yetkililerine sesleniyoruz, işçiyi kandıran, kendi koltuklarının sevdasına kapılan sarı sendikaları muhatap almayın, işçinin olmadığı masa yıkılmaya mahkumdur. Biz direnmeye başladığımızda onlar koltuk sevici olmaya başladı, muhatabınız onlar değil sahada olan işçilerdir aksi halde sarı sendikaları nasıl yıktıysak dahil olmadığımız masayı da yıkarız.

İnşaat-İş’ten Deniz Gider de söz alarak bu direnişin bütün işçi sınıfının direnişi olduğunu ve EnerjiSA işçileriyle dayanışma halinde olmaya devam edeceklerini söyledi.


KAYNAKsendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here