Eski THY müdürünün oğlu Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen olarak göreve başlatıldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Kayyum rektör Naci İnci yönetimi, Devletin akademi üzerindeki baskılarını ve hakimiyetini arttırmak için süren kadrolaşma çalışmalarını yürütmeye devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi, 24 Ağustos tarihli resmi gazetede çok sayıda adrese teslim kadro ilanı yayınlamıştı.Bu ilanlardan ikisi moleküler biyoloji ve genetik bölümü içindi.Kadrolardan birine 2005-2016 arasında Türk Hava Yolları genel müdürlüğü görevinde bulunmuş ve şu an Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Genel Müdürü olan Temel Kotil’in oğlu Enes Seyfullah Kotil atandı.

Red edilen başvuru yerine elden teslim özgeçmiş

Boğaziçi’nde akademik görevlendirmeler için, akademik dergilere kadro ilanı verilerek ve yurtdışından da akademik adayların başvuruları alındığı, uygun görülen adaylar da İngilizce ders anlatma, ders konusuna hakimiyet, sunum yapma gibi yeterliliklerini bölümlerine kanıtlamaları üzerine yürütülen işe alım süreci Kayyum döneminde terk edilmiş görünmekte.

Enes Seyfullah Kotil de, öncesinde özgeçmişini bu havuza göndermiş ama bölüm tarafından olumsuz görüş bildirilmiş ve işe alınmamıştı. Bölümün olumsuz görüş bildirmesinden sonra Kotil’in özelliklerini tarif eden adrese teslim kadro ilanı 24 Ağustos’ta açıldı.

Açılan iki kişilik kadroya beş kişi başvurdu. Üç kişi, doğrudan dekan tarafından elendi. Geriye kalan iki kişiyse jüriye gönderildi. Bölüm ve fakülte yönetim kurulları iki kişinin de işe alınmasına olumsuz görüş bildirdi. Buna rağmen, Naci İnci iki kişiyi de atadı.

İlan şartları Enes Seyfullah Kotil özgeçmişini tarif eder nitelikte

24 Ağustos’taki adrese teslim ilanın şartları şu şekilde:

*Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini matematik veya biyoloji alanlarında eğitim dili İngilizce olan üniversitelerden almış olmak. Alanında en az bir sene eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede doktora sonrası çalışma yapmış olmak. Matematiksel biyoloji üzerine uzmanlaşmış olmak. Bu alanda TÜBİTAK/Avrupa Birliği projesi yürütüyor/yürütmüş ve SCI/SCIE endeksli dergilerde yayın sahibi olmak.

*Yurt içinde veya yurt dışında öğretim dili İngilizce olan yükseköğretim kurumlarında
alanında ders verme tecrübesi olmak.

*Bilimsel çalışmalarını SCI/SCIE tarafından taranan dergilerdeki yayınlarıyla kanıtlamış
olmak ve çok iyi derecede İngilizce bilmek.

Kotil, lisansını biyoloji, yüksek lisansını uygulamalı matematikten ve doktorasını matematiksel biyoloji ve biofizik alanında aldı. İlanda bahsedildiği gibi doktora sonrası çalışmasını tamamladı. Kotil, lisans ve yüksek lisansını ABD’de bulunan Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden, doktorasını Illonois Üniversitesi’nden aldı.

YÖK, 9 Mart 2021’de, işe alımlarla ilgili yönetmeliğe “İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının kısmi veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara yer verilemez” şartı koymuştu ama söz konusu ilanlarda bu şarta uyulmadı. Diken’e önceden konuşan akademisyenler de bu tarz ilanların birilerini tarif ettiğini ve adrese teslim olduğunu söylemişti.

Kaynak: Diken.com.tr


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here