Eskişehir’de öğrenciler uzaktan eğitim kararını protesto etti

Eskişehir’de, iktidarın verdiği uzaktan eğitim kararını protesto eden öğrenciler eğitim haklarının gasp edildiğini belirterek yüz yüze eğitimin koşullarının sağlanmasını talep etti.

Eskişehir’de öğrenciler Maraş merkezli depremler sonrasında iktidarın aldığı uzaktan eğitim kararını protesto ederek yüz yüze eğitimin koşullarının sağlanmasını talep etti. Açıklamaya TİP, SGDF ve Emek Gençliği katıldı

Öğrencilerin eğitim hakkının gasp edildiği vurgulanan açıklamada; “Depremde hiçbir ihtiyacı gerçek anlamda karşılamayan iktidar, tüm olanaklarını seferber etmek yerine; depremzede aileleri KYK yurtlarına yerleştirip uzaktan eğitim kararı alarak hem depremzedelerin barınma ihtiyacını karşılamayı ötelediği gibi üniversiteli gençliğin eğitim hakkını gasp etmiştir. Depremzedelerin halihazırda boş bulunan toplu konutlara ve otellere değil de öğrencilerin barınmasının dahi güç olduğu, fiziki koşulları yetersiz olan KYK yurtlarına yerleştirilmesi, yaşanan felaketin tahribatını arttırmaya yöneliktir” denildi.

Uzaktan eğitimin pandemi sürecinde iyice niteliksiz hale getirilen eğitimde ciddi tahribata yol açarken yine bu süreçte, öğrencilerin sosyal hayattan koparılmasıyla birçok psikolojik sorunun ortaya çıktığı ifade edilen açıklamada; “Yaşadığımız bir buçuk senelik deneyimden de yola çıkarak yarım dönem daha kaybetmeye tahammülümüz yoktur” denildi.

Yaklaşık 1.700.000 yatak sayısına sahip oteller varken, 1.800.000 boş konut varken, kamu kaynakları, özel şirketlere ait tesisler varken KYK yurtlarını kullanmanın; sorunların çözümüne değil, bizzat bu sorunların büyümesine hizmet ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi; “Üniversitelerimizde eğitimimizden vazgeçmiyoruz. İnternetin, elektriğin, uzaktan eğitime katılımı sağlayacak teknik yeterliliğin olmadığı alanlarda; depremzede arkadaşlarımızın eğitime devam etmeleri mümkün değildir. Yüz yüze eğitimin koşullarının sağlanması ise mümkündür ve eğitimdeki eşitsizliği daha da arttıracak bu koşullar, en kısa sürede çözüme kavuşturulmalıdır”

“Enkazlara, yıkılan şehirlere mahkum ettiğiniz arkadaşlarımızı, ekranlara hapsetmenizi kabul etmiyoruz” denilen açıklamada “Kampüslerde depremzede arkadaşlarımızla yan yana gelerek yaralarımızı birlikte saracağız” ifadelerine yer verildi.

Öğrenciler “Ferman devletin üniversiteler bizimdir” ve “uzaktan eğitim istemiyoruz” sloganlarıyla tepkilerini yükseltti.


KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here