ESP, Kadıköy’de İstanbul İl Örgütü’nün açılışını gerçekleştirdi

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, kitlesel ve coşkulu bir törenle İstanbul İl Örgütü’nün açılışını gerçekleştirdi. 

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Kadıköy, Halitağa’da İstanbul İl Örgütü’nün açılışını gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Birleşik Mücadele Güçleri ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) katıldığı etkinlik, il örgütünün bulunduğu binanın önünde halaylarla ve “ESP umuttur umut dimdik ayakta” sloganıyla başladı.

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, açılışa gelen herkesi selamlayarak ve teşekkür ederek sözlerine başladı. Uzun bir aradan sonra dostun, düşmanın gözleri önünde bir il binasını açmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Tümüklü, bu coğrafyada durdukları yeri ve oynadıkları rolü iyi bildiklerini söyledi. “Her seferinde bize söylediler: ‘Bunlar bitiyor, bitti.’ Ama her seferinde unuttukları şey şu, biz her seferinde yangından sonra meşenin köklerinden fışkırması gibi bu coğrafyanın direniş geleneğinde, bu coğrafyanın devrim arayışında yer aldık” ifadelerini kullanan Tümüklü, çok güçlü bir geleneğe yaslandıklarını ve bu geleneği Dersim’de, Rojava’da, İstanbul’da var edenlerin sürdürücüleri olduklarını söyledi.

“Sizlerin huzurunda özgürlük ve sosyalizm uğruna şehit düşmüş, özgürlük ve sosyalizm kavgasında bayrağı yere düşürmeyenleri saygıyla, sevgiyle, özlemle anıyorum yoldaşlar” diyen Tümüklü, şöyle devam etti: “Biz biliyoruz, bu tarihi yaratanlar da biliyorlardı. Dün Gezi’de, Gazi’de, Kobanê serhıldanında bu mavililer oradaydı. Nerede ayaklanma varsa oraya koştular, nerede devrim çağrısı varsa oraya koştular. Çünkü bizim için devrim geleceğe ertelenmiş bir düş değil, devrim bizim için uzak bir ihtimal değil.”

Her gün kadınların ve LGBTİ+’ların özgürlük mücadelesinde, politik islamcı erkek egemenliğe karşı mücadelede, sömürgeciliğe, inkara, asimilasyona karşı Kürt halkının mücadelesinde devrimin güncelliğini gördüklerini dile getiren Tümüklü, İran’ı örnek vererek devrimin her an içimizde ve her an gerçekleşecek bir olasılık olduğunun altını çizdi.

Bu dünyanın kapitalizmi ve burjuva siyaset tarzını taşımak zorunda olmadığını kaydeden Tümüklü, şöyle devam etti: “Devrim mümkün ve her an yanı başımızda. İşte onun için biz bu binayı açıyoruz. Bu bir hazırlıktır, bu bir hazırlanma çağrısıdır yoldaşlar. Bu bir örgütlenme çağrısıdır, devrim güncel dediğiniz anda buna hazırlanmaktır. Bu binamızı bir devrimin üssü, bir devrimin hazırlık karargahı olarak görüyoruz: sadece kendimiz için değil, mücadele eden herkes için, ezilenler, emekçiler, kadınlar, gençler, işçiler, devrimciler için bir karargah. Sadece bir bina açmıyoruz aslında dosta düşmana aynı kararlılığı, aynı mesajı, aynı cüretle veriyoruz. Bitti dediğinizde bile bizi bulacaksınız karşınızda, yok oldu dediklerinde serhildanlarla bizi bulacaksınız.”

Daha güçlü bir devrim yürüyüşünü, daha güçlü bir direniş hattını örmek için her gün ve her saatlerini seferber edeceklerini söyleyen Tümüklü, il örgütünün açılışının başta ESP ve SKM güçleri olmak üzere bütün devrimcilere bir adım öne çıkma, devrimi sahiplenme, ezilenlere ve emekçilere götürme çağrısı olduğunu söyledi.

SYKP İstanbul İl Eşbaşkanı Roni Gören, “Yoldaşlarımız kapitalizmin bağrında, sınıflar mücadelesinin en canlı yerinde bu il binasını birer mevzi, birer karargah olarak kullanarak, sınıf mücadelesini sürdürecekler. Bugünkü coğrafyada sınıf mücadelelerinde sosyalistlerin il binaları, ilçe binaları, dernekleri, sosyalizm mücadelesini anlatan bütün mekanları kapitalizmin bağrında birer deliktir. Dolayısıyla biz de kendi il binamızın açılışı yapılıyormuş gibi seviniyor ve bu coşkulu duygularla tüm arkadaşları saygı ve sevgiyle selamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İkramlar ve müzik dinletisiyle son bulan etkinlik boyunca, “ESP umuttur, umut dimdik ayakta”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here