ETF işçilerinin direnişini kıramayan patron Sanem Dikmen savcılık kararı ile 15 işçiyi gözaltına aldırdı

ETF işçileri güvenliği aşarak fabrikaya girdi ve 13. gününde de direnişe başladı. İşçilerin direnişini kıramayan patron Sanem Dikmen fabrikaya çevik kuvvet polisi getirtti. İşçilerin polise yanıtı ise sloganlar oldu. Bunun üzerine Dikmen işçileri fabrikadan çıkartmak için savcılıktan karar çıkardı. 15 işçi gözaltına alındı. 

ETF Tekstil işçilerinin hakları için başlattığı direniş 13. gününde sürüyor. 31 Temmuz’da kapanan Tuzla’daki fabrikayı işgal eden işçiler, gece-gündüz eylemlerine devam ederken işçilerin girişini engellemek için patron fabrikanın kapısını kapatmış, güvenlik ve polis tehdit etmişti.

Tehdide direniş ve sloganlarla yanıt veren işçiler eylemlerine devam etmişti.

İşçiler dün fabrikaya girmelerini engellemek için patronun yaptırdığı demir kapıya yazılama yaptı. “Direne direne kazanacağız”, “Hakkımızı ver Sanem Dikmen”, “Yılgınlık yok direniş var” yazılaması yapan işçiler ayrıca “ETF Tekstil’de alacaklarımızın yüzde 40’ını değil, yüzde 100’ünü istiyoruz” ve “Hakları için direnen ETF işçileri yalnız değildir” yazılı pankartları da fabrikanın tel örgülerine astı.

Fabrikada çalışan işçileri taşıyan servis aracı kapıdan geçerken direnişteki işçiler kapıyı tuttu. Bu sırada güvenliğin tüm engelleme çabasına rağmen işçiler güvenliği aşarak fabrikaya girdi.  Fabrika içinde direnişini başlatan işçiler, halaya durdu.

Fabrika bahçesinde direnen işçilerini fabrikanın tuvaletini kullanması yasaklandı. Bunun üzerine işçiler “Lavabo hakkımız engellemez”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla fabrika bahçesinden tuvalete yürüdü.

Bu sırada emek düşmanı Sanem Dikmen fabrikaya geldi. Dikmen’in gelişini işçiler, “Emek düşmanı Sanem Dikmen” sloganlarıyla protesto etti. İşçiler daha sonra fabrika bahçesinde oturma eylemine geçti. Dışarıda bekleyen direnişçilerin de eşliğiyle hem içeride hem dışarıda slogan ve şarkılarla eylem devam etti.

İşçilerin direnişini kıramayan patron sanem Dikmen fabrikaya çevik kuvvet getirtti. Polisin karşısında da işçiler geri adım atmayınca bu kez işçileri bahçeden attırmak için savcılıktan karar çıkarttı.

Fabrika bahçesinde direnen 15 işçi gözaltına alındı.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here