ETF işçilerinin önüne demir kapı konuldu

Tazminatlarını almak için eyleme geçen EFT işçileri, şirket tarafından önlerine demir kapı konulmasına tepki gösterdi. Bir işçi “Patron bizi yıldırmaya çalışıyor. Onun malında gözümüz yok” dedi.

Kapatılacağı duyurulan, DERİTEKS’in örgütlü olduğu İstanbul Tuzla’daki ETF Tekstil’de, işçiler alacakları için eyleme devam ediyor.

Ancak gece vardiyasında fabrika içerisinde bekleyen işçilerle sabah vardiyasına gelen işçiler, nöbet değişimi yapacakları sırada fabrikanın kapılarının işçilerin üzerine kapatıldığını gördü.

Evrensel’de yer alan habere göre, içerde kalan işçiler eyleme devam ederken dışarıdaki işçiler de bekleyişini sürdürüyor. Dışarıda bekleyen işçilerden Fatma Alparslan, “Patron bizi yıldırmaya çalışıyor. Onun malında mülkünde gözümüz yok. Biz hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı versin gidelim. Evde çoluğumuz çocuğumuz var ekmek bekliyor bizden. Kiramızı ödeyemedik. Yetkililer artık işçileri görsün. Bekleyeceğiz burada. Arkadaşlarımızı içeriden nasıl çıkaracağız bilmiyoruz ama sonuna kadar bekleyeceğiz arkadaşlarımızı” diye konuştu.

“Önce güvenlik yolladı şimdi demir kapı getirdi”

Fabrika içindeki bir kadın işçi de yaşananları şöyle anlattı: “Sabah 07.00’de öğrendim kapıların örüldüğünü. Patron gitmiş savcılığa başvurup özel mülkümden çıksınlar demiş. Biz içerideyiz, dışarıdaki arkadaşlarımız da dışarıda kaldı. Bizim haklarımızı versin, biz kimsenin ne malını ne canını gasp etmedik. Ama işveren bizim emeğimizi gasp etti. Bizi gram umursamıyor, gram düşünmüyor patron.”

İçeride kalan işçilerden Bahar, “Dün gece biz burada kaldık zaten, kalktığımızda kapıları kapatmışlardı. Önce güvenlik yolladı şimdi de demir kapı getirdi. Sanki biz onun malına mülküne zarar vermişiz gibi… Biz sadece haklarımız için buradayız. Biz burada bir şeye zarar vermedik. Sadece tepkimizi gösteriyoruz. İçerideyiz biz, gittiği yere kadar. Sesimizi duyurmak için uğraşacağız. Vazgeçmiyoruz. Savcılığa başvurmuş, anlamıyorum. İşveren bir kişi, bunca insanı savcılığa verip dışarı atabiliyorlar ama bunca insan bir kişiyi şikayet ettiği zaman hiçbir şey yapmıyorlar” dedi.

“İşveren hakları ödememek için burayı boşaltmak istiyor”

DERİTEKS Genel Yönetici Binali Ta da şunları söyledi: “Saat 04.18’de bir ses geldi, arabadaydım ben. Kamyondan malzeme indirmeye başladılar. Dedim hayırdır, ‘kapı yapacağız buraya’ dediler. Bu işçiler yıllardır burada çalışıyor. Haklarını gasp ederek ödememek için direnç gösteriyor işveren. Sendikanın ve işçilerin bütün iyi niyet ve çabalarına rağmen, işveren ciddi anlamda bu hakları ödememek için burayı boşaltmak istiyor. Kapıyı da kapatırken özel güvenlik geldi, işverenin talimatı var, burayı boşaltmanızı istiyor dedi. Yeni bir teklif sunacağını söylemişti. O bilgiyi alana kadar fabrikadan çıkmıyoruz dedik. Bazı arkadaşlarımız tel örgünün dışında bazıları içeride kaldı. İşverenin polise giderek şikayette bulunduğunu öğrendik. İşçilerin ve bizim talebimiz, işverenin yeni teklifi konusunda bir açıklama yapması aksi takdirde haklarımızı alana kadar direnişi sürdüreceğiz. Az önce güvenlik gelip çıkmazsanız polis zoruyla çıkartacağız dedi. İşçiler kararlı, çıkmayacak. İşçiler sadece emeğinin karşılığını, hak edişlerini, ikramiyelerini ve kıdemlerini talep ediyor. Bunun için hem burada hem hukuksal olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Gerekirse işverenin evine gideriz. Haklarımız için mücadelemiz sürecek.” 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here