Ethem Sarısülük anmasına polis saldırısına rağmen Güvenpark’ta eylem gerçekleştirildi

Gezi Direnişi’nin 7. yıldönümünde, Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri tarafından Ethem Sarısülük’ün polis memuru Ahmet Şahpaz tarafından katledildiği yer olan Güvenpark’ta toplanma çağrısı yapıldı.
Ethem Sarısülük nezdinde tüm Gezi Şehitlerini anmak için toplanan kitleye önce eyleme izin verildiği söylendi, ardından polis pankart ve flama sokamazsınız diyerek alana gelenlere saldırdı. Polisin saldırısı sonucunda 21 kişi yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Polisin saldırısına rağmen dağılmayan kitle Güvenpark’ta Ethem Sarısülük ve tüm Gezi Şehitlerini andı. Anmaya Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük ve kardeşi İkrar Sarısülük de katıldı.
Saygı duruşu ile başlayan eylemde ilk olarak Sarısülük Ailesi’nin avukatı Kazım Bayraktar söz aldı. Bayraktar; “Bugüne kadar hep gördük ki polisler cinayet işlediğinde yargı arkalarında durdu. Böylece polisleri cinayet suçuna sürekli teşvik ettiler. Bu, sadece Türkiye’de değil, küreselleşmiş bir cinayet biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yargı ve polis işbirliği içerisinde bugünlere geldi. Şu salgın ortamında dahi bahçelere, evlere dalıp insanları tartaklıyorlar, çocuklara saldırıyorlar. Bir kompleks tatmin eder gibi hareket etseler de aslında bugünlerde iktidar tarafından belirlenmiş bir siyaseti uyguluyorlar.” dedi.
Ardından HDP milletvekilleri Ali Kenanoğlu ile Tülay Hatimoğulları birer konuşma yaptı. Ali Kenanoğlu; konuşmasında şunları söyledi: “Bu baskıya rağmen bugün burada toplanan insanlar Gezi direnişindeki itirazın devam ettiğini gösteriyor. Şunu unutmayın ki hiçbir zaman bu zalimliğinizle özgürlük, hak, adalet arayışında olan bu kitleleri susturamayacaksınız. Yaşamını bu uğurda feda etmeye hazır bu insanları susturamayacağınızı siz de görüyorsunuz. Siz tarihte Yezidler’in yerini alırsınız. Oysa Ethemler, Berkinler, Ali İsmailler yaşayacak.” Tülay Hatimoğulları ise “Bakın daha dün Adana’da Ali kardeşimiz, savaştan kaçıp Türkiye’de umutlarını bağlamış olan bir Suriyeli mülteci kardeşimizi katletti polis. Bugün yine Barış kardeşimiz Ankara’da katledildi. Onun ölümüne dair çeşitli açıklamaya yapılıyor. Ama biz biliyoruz ki Barış kardeşimiz Kürt olduğu için bıçaklandı. Bugün bu ülkede belediyelere kayyum atayanlar ve otoriter rejimi, padişahlığı inşa etmeye çalışanlarla bugün bizim bu anmamıza müdahale eden zihniyet aynıdır. Amerika’da Floyd’a karşı uygulamalar bu ülkede her Allah’ın günü uygulanıyor.” şeklinde konuştu.
“Geziyi Unutma, Unutturma”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlar ile anma sonlandırıldı.
Anmadan önce gözaltına alınan 21 kişi de akşam saatlerinde serbest bırakıldı.