Fenerbahçe Kalamış Dayanışması: “Yat limanı değil, yeşil alan istiyoruz”

Fenerbahçe Kalamış Dayanışması halka ait olan Fenerbahçe sahilinin özelleştirilmesine karşı “Yat limanı değil, yeşil alan istiyoruz” diyerek basın açıklaması yaptı.

Fenerbahçe Kalamış Dayanışması Kadıköy Süreyya Operası önünde “Yapılaşma değil yeşil alan istiyoruz”, “Fenerbahçe Kalamış kıyıları halkındır” pankartlarıyla bir araya geldi.  Dayanışma adına basın açıklamasını okuyan Hakan Hopanoğlu, açıklamaya Amasra’da maden katliamında hayatını kaybeden işçileri anarak başladı.

Hopanoğlu, Haydarpaşa Garı’nı, Söğütlüçeşme’yi, Validebağ Korusu’nu hatırlatarak ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Kadıköy’de de kamusal alanların sermayeye peşkeş çekildiğinin altını çizdi.

Hopanoğlu, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın büyütülmesi ile tüm sahilin yapılaşmaya açılacağını, bölgenin en az 3 yıl şantiye alanına döneceğini, Fenerbahçe Stadı’nın da katkısıyla zaten trafik faciası yaşanan Kadıköy’de trafiğin iyice içinden çıkılamaz hale geleceğini, bölgenin tarihi dokusunun bozulacağını, mahalle kültürünün yok olacağını kaydetti.

Mart 2011’den bu yana özelleştirme kapsamında olmasına rağmen, plan iptalleri, ÇED itirazları gibi hukuki işlemleri ve ihalelerin iptalleriyle bu güne kadar gelen süreçte, Ekim 2021’de yapılan ihale Ocak 2022’de cumhurbaşkanlığı kararı ile yine iptal edildiğini hatırlatan Hopanoğlu, “Şimdi, yeniden son teklif verme tarihi 3 kasım 2022 olan yeni bir ihale süreci bizleri beklemektedir. Bizler, yaşadığı çevreye, doğasına, tarihine, kültürüne ve kentine sahip çıkan Kadıköylüler ve İstanbullular olarak; planlı-plansız yapılan tüm kent yağmalarına karşı çıkıyoruz. Kıyılarımıza, yeşil alanlarımıza ve parklarımıza sahip çıkmak, kamusal alanlarımızın rant projeleriyle kaybedilmesini engellemek için Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesinin iptalini ve çitlerle halka kapatılmış olan mevcut yat limanının kaldırılmasını istiyoruz” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here