“​​​​​​​Foça’da taş ocağına izin vermeyeceğiz”

İzmir’in Foça ilçesinde Pers Mezar Anıtı ve zeytinlik alanın yanı başında kurulmak istenen taş ocağına karşı sürdürülen “Doğana, tarihine, zeytinine sahip çık” imza kampanyasında toplanana imzalar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına iletildi.

Foça’da Doğa ve Tarih Talanına Hayır Platformu öncülüğünde başlatılan kampanyaya ilişkin bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Konak Kent Konseyi, KESK ve birçok kitle örgütü de destek verdi. Açıklama sonrası toplanan 5 bin imza başlatılan ÇED sürecinin iptal edilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına iletildi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Ruken Arslan, “Bu proje orman alanı ve tarım arazisi olarak kullanılan ve planlanan alanın maden faaliyetine konu edilmesi planlama ve yer seçim ilkelerine aykırıdır. Planlama ve yer seçim ilkeleri açısından değerlendirme yapılmış mıdır? Hayır. Halk sağlığı ve canlı yaşamı açısından değerlendirme yapılmış mıdır? Hayır. Bölgenin kapasite sorunu açısından değerlendirmesi yapılmış mıdır? Hayır. Kültürel varlıkları etkileri açısından değerlendirilmesi yapılmış mıdır? Hayır. Alanın niteliğine, zeytinlik alanlarına ve tarım alanlarına, su kaynaklarına, etkisi değerlendirilmiş midir? Hayır. İşte tam bu nedenlerle Proje Tanıtım Dosyasına ve ÇED sürecine itiraz ediyoruz” dedi.

Açılması planlanan taş ocağının hem doğa hem de insan sağlığına zarar vereceğini hatırlatan Arslan, “Foça halkı olarak, Foça Belediyesi olarak, Foça’da zeytincilik, hayvancılık, tarım yapanlar olarak, çocuklarına talan edilmemiş doğa ve tarih bırakmak isteyenler olarak itiraz ediyoruz. Gözünüzü taş doyursun. Kapitalizmin daha çok kâr ve rant hırsıyla canlı yaşamı ve ekosistemi tehdit etmesine; doğanın ve tarihin bu kadar cömert davrandığı bir coğrafyaya bu kadar pervasızca saldırılmasına, talan edilmesine geçit vermeyeceğiz. Bakırçay Havzası ve Aliağa sanayisi yetmiyormuş gibi bir de taş ocaklarıyla Foça’nın yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Artık yeter; suyuma, toprağıma, havama, tarihime, zeytinime dokunma” diye konuştu.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ise belediye olarak doğa, tarih ve insan sağlığına zarar verecek projeye karşı olduklarını söyleyerek, “Taş ocağına izin vermeyeceğiz” dedi.


KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here