Fransa’da emeklilik reformuna karşı milyonlar sokağa çıktı

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmaya hazırlandığını açıklaması üzerine 200’den fazla noktada eylem yapıldı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta yeni “emeklilik reformu” kapsamında emeklilik yaşının 64’e çıkaracaklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan düzenlemenin içeriği hakkında bilgi veren Borne, emekliliğe ayrılma yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e ulaşacağını aktardı.

Söz konusu “emeklilik reformuna” karşı dün (19 Ocak) ülke genelinde birçok iş kolunda greve gidildi. Paris, Marsilya, Nice, Toulouse kentlerinin yanı sıra ülkede 200’den fazla noktada protestolar düzenlendi.

Başkent Paris’te yapılan eylemlerde “60 yaşında emeklilik” ve “Hayatını kazanmak için hayatını kaybetmek” yazılı pankartlar taşındı.

Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partili siyasetçi ve eski cumhurbaşkanı adayı Jean-Luc Melenchon da Marsilya’da katıldığı gösteride basına yaptığı açıklamada, bu reformun manasız olduğunu söyledi. Melenchon, “Emeklilik sistemi açık vermiyor ve vermeyecek” dedi.

En büyük işçi sendikası CGT’nin genel sekreteri Philippe Martinez ise ülke genelindeki gösterilere 1 milyondan fazla kişinin katılmasını beklediğini ifade ederek, “Hükümet (emeklilik) reformunun adaletli olduğunu düşünüyorsa referandum yapsın” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here