Gazeteciler, savcının yorumları esas alınarak tutuklandı

Yaptıkları haberler, haber paylaşımları ve seyahatleri suçlama konusu yapılan gazetecilerin tutuklanmasına, kendi beyanları değil, savcının yorumları gerekçe yapıldı. 

Ankara’da 25 Ekim’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirleri Deniz Nazlım, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Emrullah Acar, Ceylan Şahinli ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, gece yarısı çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.
Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan MA muhabiri Zemo Ağgöz ve MA’nın Ankara bürosunda bir süre stajyer olarak çalışan Mehmet Günhan ise adli kontrol ve ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.
Ev baskınlarında uygulanan işkencenin Ankara Emniyeti’nde devam etmesi nedeniyle gazeteciler savcılıkta ifade verdi. Gazetecilerin gözaltı süreci keyfi olarak uzatıldı. Savcılık sorgusunda, gazetecilere yaptıkları haberler, haber kaynaklarıyla görüşmeleri, sanal medya paylaşımları, çalışma arkadaşlarının kim oldukları ve seyahatleri soruldu. Gazeteciler, savcılık ifadesinde polis işkencesi nedeniyle emniyette ifade vermediklerini söyledi.

Savcı tutanağa yorumlarını geçirdi

JINNEWS muhabiri Öznur Değer’e, Konya’nın Meram ilçesinde katil Mehmet Altun tarafından katledilen Dedeoğulları ailesiyle ilgili haberleri hangi gerekçeyle paylaştığı soruldu. Öznur Değer’in Kürdistan’da orman talanına ilişkin yaptığı paylaşımlar tutuklanma gerekçesi yapıldı. Öznur Değer, yaptığı haberlerin toplumsal olaylar olduğunu, haberlerin yer aldığı sosyal medya paylaşımlarının ise düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi.
Savcı, Öznur Değer’in orman yangınları ve talanıyla ilgili, “Orman yangınlarından Kürtler sorumlu tutuluyor, ülkede gelişen tüm olumsuzluklarda Kürtler hedef gösteriliyor ama tek kişi çıkıp da ‘Ülkede Kürtler Kürt oldukları için faşist Türkler tarafından katlediliyor’ demiyor. Öfkemiz de acımız da büyük.” şeklindeki paylaşımını, “Onlar da bizim az ormanlarımızı yakmadı” şeklinde yorumlayarak, tutanağa geçirdi.

Haber sunumu suç sayıldı

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) yasal statüsünün suçlama konusu edilmesine karşı ajansın Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA’nın hukuki ve yasal çerçevede kurulan bir ajans olduğunu kaydetti. Yurtsever’e, çalışma arkadaşları olan ve kendisiyle birlikte gözaltına alınarak tutuklanan Deniz Nazlım ve Emrullah Acar’ı nereden tanıdığı soruldu.
Diren Yurtsever’in, MA için yaptığı canlı haber bağlantılarının suçlama konusu yapılması dikkat çekti.

Nagihan Akarsel tahammülsüzlüğü

JINNEWS muhabiri Habibe Eren’e, ajansta çalışmak için kimden talimat aldığı soruldu. Kadın odaklı habercilik yaptığını belirten Eren, suçlama konusu yapılan sanal medya paylaşımlarının da ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu kaydetti. Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde Jineoloji Akademi Merkezi üyesi ve gazeteci Nagihan Akarsel’in katledilmesiyle ilgili televizyon bağlantılarını suç sayan savcı, Eren’e bunun için kimden talimat aldığını sordu.
Eren, ifadesinde kullanmadığı terimlerin tutanaklara geçirilmesini kabul etmemesi üzerine, savcı ifadeyi sonlandırdı ve tutanağı da imzalatmadı.
Savcılık ifadelerinin ardından mahkemeye çıkarılan gazeteciler, kendi beyanları değil, savcının yorumları esas alınarak tutuklandı.

KAYNAKMezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here