Gençlik örgütleri: “Parasız ve nitelikli barınma haktır!”

Enes Kara için Taksim’de düzenlenen eylem sonrası, eyleme katılanlara dava açılmasına tepki gösteren gençlik örgütleri, iktidarın gençliğe dönük genelge, gözaltı, tutuklama, soruşturma saldırılarına karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Gençlik örgütleri, cemaat yurdunda gördüğü baskı sonucu intihara sürüklenen Enes Kara’yla ilgili Taksim’de düzenledikleri eylem sonrası pek çok öğrenciye soruşturma ve dava açılmasına karşı Çapa’da bulunan İstanbul KYK İl Müdürlüğü önünde eylemdeydi. “Soruşturmalar-davalar geri çekilsin! Parasız ve nitelikli barınma haktır!” pankartı açılan eylemde, “Üniversiteler ayağa faşist genelge çöpe”, “Barınma haktır satılamaz”, “Müşteri değil öğrenciyiz, yarının sahibiyiz”, “Soruşturmaları tanımıyoruz”, “Barınma hakkı engellemez” dövizleri taşındı. Basın açıklamasını gençlik örgütleri adına Yaren Sarısaltık okudu.

Enes Kara’nın milyonlarca gencin yaşadığı sorunları dile getirerek yaşamına son verdiğini belirten Sarısaltık, “Enes Kara’nın intiharını soruşturmayanlar, Enes’in ardından Taksim’de gerçekleşen eyleme katılan onlarca arkadaşımıza dava ve soruşturma başlattılar! Birçok arkadaşımıza üniversite yönetimleri ve KYK yurt müdürlüğü tarafından eyleme katıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldı. Eylemde işkence ile gözaltına alınan 86 kişiye de dava açıldı” dedi.

Soruşturmaları ve davaları kabul etmediklerini kaydeden Sarısaltık, krizin faturasının gençlere kesilmek istendiğini söyledi. Henüz eğitim öğretim dönemi başlamadan pek çok üniversitede yemekhane ve yurtlara zam yapıldığını aktaran Sarısaltık, alım gücünün düştüğünü, eğitim masraflarını karşılayamayan pek çok öğrencinin eğitimine son verdiğini vurguladı.

En yakıcı sorunun ise geçen sene olduğu gibi barınma sorunu olduğuna dikkat çeken Sarısaltık, ya kapasitesi yetersiz, niteliksiz KYK yurtlarına, ya fahiş ücretli özel yurtlara ya da tarikat yurtlarına mecbur bırakıldıklarını dile getirdi. Tüm bu sorunların karşısında çaresiz olmadıklarını ifade eden Sarısaltık, mücadeleyi yükselttikleri her alanda çok yönlü soruşturma, gözaltı, tutuklama terörüyle karşı karşıya kaldıkların söyledi. “İçişleri Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı eliyle son yayınlanan genelgede yaşanan bu devlet terörünün bir yansımasıdır. Zaten polis-ÖGB-okul yönetimi eliyle zapturapt altına alınmak isteyen ilerici-devrimci öğrenciler hakkında son yayınlanan genelge ile adeta cadı avı başlatılmıştır” diyen Sarısaltık, bu genelgeyle gençliğe gözadağı verilmeye çalışıldığını vurguladı.

İktidarın sadece gençliğe değil hakları için direnen işçi ve emekçiler başta olmak üzere her türlü toplumsal kesime saldırdığını dile getiren Sarısaltık, şöyle devam etti: “Bizler başta barınma sorunumuz olmak üzere yaşadığımız tüm sorunlar karşısında çaresiz ve çıkışsız olmadığımızı biliyoruz. Haklarımız, özgürlüğümüz ve geleceğimiz için yükselttiğimiz sesimize, ses katmaya çağırıyoruz. Keyfi ve hukuksuz bir biçimde açılan dava ve soruşturmaları da kabul etmiyoruz. Bizleri sindirmek isteyen bu saldırılar karşısında mücadeleyi büyütmeye, direnmeye ve hesap sormaya devam edeceğiz.”

Eylem boyunca, “Barınma haktır engellenemez”, “Direne direne kazanacağız”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “Enes Kara onurumuzdur” sloganları atıldı.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here