Gezi Davası’ndaki hukuksuz karara karşı başlatılan Adalet Nöbetleri 25. gününde: Biz geziciyiz siz gidici

TMMOB ile ona bağlı meslek örgütleri, Gezi Davası’nda verilen kararla tutuklanan arkadaşları serbest bırakılana kadar her gün saat 17.00-20.00 arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de Mimarlar Odası şubeleri önünde Adalet Nöbeti’ne devam ediyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, aralarında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi yüksek mimar Mücella Yapıcı, İstanbul Mimarlar Odası avukatlarından Can Atalay, şehir plancısı Tayfun Kahraman’ın da bulunduğu 8 kişi hakkında Gezi Davası’nda verilen karara karşı şube binası önünde nöbete başladı. TMMOB ve ona bağlı meslek örgütleri, arkadaşları serbest bırakılana kadar her gün saat 17.00 ile 20.00 arasında bina önünde olacaklarını belirttiler. Öte yandan Ankara ve İzmir’de de nöbetler sürüyor.

Gezi Davası’nda 25 Nisan günü Osman Kavala hakkında hükümeti kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, casusluk suçlamasından beraat kararı verildi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verildi. Hepsinin tutuklanmasına karar verildi.

“Karanlık gider Gezi kalır. Hukuksuz tutuklamalara karşı adalet nöbetindeyiz” ve “Hepimiz Gezi’deydik. Gezi davasında verilen hukuksuz kararı tutuklamaları kabul etmiyoruz” pankartlarının Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi binasına asıldığı nöbette bugün (20 Mayıs) 25. gün geride bırakıldı.

25. gününde nöbet sürüyor

Gezi Davası’nda tutuklananlar için sürdürülen adalet nöbetini İstanbul’da İMO, Kadıköy Kooperatifi, Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi, Halkevleri ve Kaldıraç Hareketi tuttu.

Kaldıraç Hareketi nöbet alanına “Biz geziciyiz siz gidici”, “Gezi direnişlerde sürüyor” dövizleri ile geldi. Kaldıraç Hareketi temsilcisi “Milyonlar olup sokağa çıktığımızda korkularından titriyorlar. Titresinler. Gezi sürüyor. Gezi bugün işçilerin direnişinde, Gezi bugün kadınların direnişinde, Gezi bugün Boğaziçi direnişinde, hepsinde var ve sonunuzu onlar getirecek. Gezi sizi gönderecek” dedi.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here