Gökçek başlattı, Yavaş sürdürüyor: ODTÜ’lüler “rant” yoluna karşı nöbette

Melih Gökçek tarafından başlatılan ve tepkiler üzerine durdurulan ODTÜ ormanlarını yok edecek yol projesini Mansur Yavaş’ın sürdürmesine ODTÜ’lüler tepkili: “Rant projesine izin vermeyeceğiz.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) Ankara Büyükşehir Belediyesinin (ABB) eski başkanı Melih Gökçek’in çalışmalarını başlattığı ve Mansur Yavaş’ın sürdürdüğü yol projesine karşı nöbet tutan öğrenciler, proje iptal edilene kadar direneceklerini söyledi.

AKP’li Gökçek döneminde çalışmalarına başlanan ve tepkiler üzerine durdurulan 11 kilometrelik Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı projesine yeniden başlandı. ODTÜ öğrencileri ve mezunları, 26 Temmuz’da ODTÜ arazisi içerisinde olan ormanlık alanda çalışmaların yeniden başladığını duyurdu. Mansur Yavaş yönetimindeki ABB’den “Çalışmaların ODTÜ arazisi ile ilgisi olmadığı, projenin Gölbaşı-Niğde Otobanı Bağlantı Yolu için gerçekleştirildiği” açıklaması geldi. ODTÜ öğrencileri ve mezunları, çalışmaların yeniden başlaması üzerine nöbet eylemine başladı.

Sessizliğe tepki

ODTÜ öğrencilerinden Barış Aslan, Gökçek döneminde direnişe katılan kişilerin sessiz kaldıklarını belirterek, eylemlerinin “muhalif medyada” yer almamasından dert yandı. 2017’de bu alanda bir ağaç katliamı yapıldığını, buna karşı CHP’li vekillerden ve genel kamuoyundan ciddi bir ses geldiğini hatırlatan Aslan “Şu an bu sesi o kadar göremiyoruz. Bu yolun şu anki yürütücüsü Mansur Yavaş. Bu yüzden medya görünürlüğümüz yok. ABB yetkilileri buranın ODTÜ arazisi olmadığı ve yol çalışmalarının ODTÜ arazisinde yapılmadığı yönünde bilgiler yayıyor. Fakat bu yolun iki tarafı da ODTÜ ormanı” diye konuştu.

Barış Aslan | Fotoğraf: MA

“Rant  projesi”

Söz konusu yolu “rant projesi” olarak niteleyen ve yolun yapılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizen Aslan, “Bu yol büyük bir ekolojik katliam anlamına geliyor. ODTÜ ormanları, Ankara’nın şehir içinde kalmış tek ormanı. Bu yol aynı zamanda AKP’nin büyük bir rant projesi. Arkamızda gördüğünüz binalar Melih Gökçek ile ilişkili. Yolun kendisi zaten Bilkent Şehir Hastanesi ile ilişkili. Yol yapılmazsa bu rant projesi de çökmüş olacak” dedi.

 “Bu rant yolu projesi iptal edilmeden de buradan gitmeyeceğiz”

ODTÜ mezunlarından Umut Hasanoğlu ise 1 haftadır ranta karşı nöbette olduklarını söyleyerek, “Belediyenin CHP’ye geçmiş olması nedeniyle kamuoyunu toplamamız 2017’dekinden daha zor. Bu yolun yakınlarında, Gökçek’in oğlunun da olduğu söylenen Park Joven konutlarının reklamları, billboardları çıkmaya başladı. Tekrar bu rantın reklamı yapılmaya başlandı. Yani az çok bu yolun neye hizmet ettiği belli. Ankaralıların ulaşımının kolaylaştırılması falan değil, tamamen bir rant yolu projesi” diye konuştu.

Umut Hasanoğlu | Fotoğraf: MA

Öğrenciler, mezunlar ve hocalar olarak ODTÜ’nün bütünlüğünün korunmasını istediklerini dile getiren Hasanoğlu, “Biz Kavak Direnişi’ne de iki çadırla başlamıştık. Mücadele sonradan büyüdü. Burada da mücadeleyi büyütmek için herkesi davet ediyoruz. Bu rant yolu projesi iptal edilmeden de buradan gitmeyeceğiz” dedi.


KAYNAKMA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here