Gökhan Yıldırım’ın tahliyesi için imza kampanyası

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD), adil yargılanma hakkı ve Gökhan Yıldırım’ın serbest bırakılması için imza kampanyası başlattığını duyurdu.

256 gün ölüm orucu eylemi sonrası tahliye edilen Gökhan Yıldırım, 22 Kasım 2022 günü hakkında verilen ve hala devam eden infaz erteleme kararına rağmen sokaktan kaçırılarak tutuklandı. Gökhan Yıldırım hakkında yeni bir sağlık kurulu ve ATK (Adli Tıp Kurumu) muayenesi yapılmamışken, dolayısıyla hakkında yeni bir sağlık raporu verilmemişken hâlihazırdaki ATK raporu ve tahliye kararı hiçe sayılarak hukuki zeminde suç işlendi.

Gökhan Yıldırım hakkında Anayasa Mahkemesi’ne yapılan acil talepli tahliye talebi 19 Aralık 2022 tarihli karar ile reddedildi. AYM, avukatlarının acil tahliye yönündeki başvurusunu hapishane idaresinden aldığı bilgilere dayanarak; hapishane koşullarında tedavisinin mümkün olduğu ve yaşamına yönelik bir tehlike olmadığı gerekçeleriyle reddetti.

TAYAD’lı Aileler Gökhan Yıldırım için imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına aralarında milletvekilleri, avukatların, gazetecilerin, aydın ve sanatçıların olduğu 111 kişi imza kampanyasına destek verdi.

İmza kampanyası metninin tamamı şu şekilde:

“ADİL YARGILANMA HAKKIMIZI VE GÖKHAN YILDIRIM’A ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ!

256 gün hücre hücre eridiği ölüm orucu eylemi sonrası tahliye edilen Gökhan Yıldırım, 22 Kasım 2022 günü hakkında verilen ve hala devam eden infaz erteleme kararına rağmen sokaktan kaçırılarak tutuklandı! Daha önce verilen ve hem tıbbi açıdan hem de hukuki açıdan geçerliliğini koruyan ATK kararı hiçe sayılarak “infaz erteleme kararı” kaldırıldı.

Ölüm orucu direnişçileri Gökhan Yıldırım, Sibel Balaç ve İleri Kızılaltun başta adil yargılanma talebi olmak üzere; hasta tutsakların serbest bırakılması, hapishanelerdeki hak gasplarının son bulması için başladıkları ölüm orucu direnişinde faşizmin yargısının adaletsizliğini eriyen bedenleriyle teşhir ederek tahliye oldular.

Gökhan Yıldırım’ı tutuklamak için asılsız ve yalan iddialar, soyut ve uydurma gerekçeler dışında ellerinde hiçbir şey yoktur. Gökhan için “sosyal medya paylaşımları”, “kaçma şüphesi, “örgüt yönetimine bilgi verdiği”, bunlarla ilgili “polise istihbarat geldiği” ve toplum güvenliğini tehdit ettiği yalanlarına sarıldılar.

Avukatlarının itirazı sonucu, ilgili İnfaz Hâkimliği “infaz erteleme kararının ancak yeni bir ATK kararıyla kaldırılabileceği” ve somut iddialar olmadığı gerekçesiyle tahliye edilmesi gerektiği yönünde karar verdi. Ancak savcılık itirazı ile Tekirdağ 1. ACM Gökhan’ın tahliyesini engelledi.

 > Polis Gökhan Yıldırım’ı tahliye olduğu günden bu yana 7/24 izlemektedir. Gittiği her yere onunla birlikte gitmekte, kaldığı evin önünde en az bir zırhlı ve bir sivil araç ile polis beklemektedir.

> Gökhan Yıldırım tahliye olduğu andan itibaren halkın içinde ve kamuoyu önünde biridir. Sürekli olarak sosyal medya ve yazılı-görsel ve internet basınında açıklamaları, röportajları yayınlanmaktadır. Sürekli olarak ailesi, arkadaşları, doktorları, avukatları, basın ile telefonla görüşmektedir. Gideceği yerleri dahi, kaldığı zafer evine ziyarete gelenler mağdur olmasın diye önden duyurmuştur.

> Tedavisi devam etmektedir. Düzenli olarak doktor randevularına gitmektedir. Sağlık sorunları, ağrıları devam etmekte, gittiği her yere refakatçisi ile gitmektedir. Kas oluşumu tamamlanmamış, yürüme bozukluğu sürmektedir.

 > Devam eden mahkemelerini takip etmektedir ve sabit ikametgâhı mevcuttur. Gökhan Yıldırım’ın tutuklanması, ADİL YARGILANMA TALEBİYLE SÜRDÜRÜLEN MÜCADELENİN HAKLILIĞINI, ZORUNLULUĞUNU VE DE ACİLİYETİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR.

Biz aşağıda imzası bulunan aydın ve sanatçılar olarak; “ADİL YARGILANMA HAKKI ve GÖKHAN YILDIRIM’A ÖZGÜRLÜK” talebinin yanında olduğumuzu bildiriyor ve gereğinin yapılmasını istiyoruz”

İmzacılar:

Anti-Imperialist Front Greece, Ahmet Can Akyol (Müzisyen), Avni Sağlam (Müzisyen), Ayla Yılmaz (Müzisyen), Ahmet Telli (Şair), Ataol Behramoğlu (Şair), Mv. Ali Şeker, Ali Ekber Eren (Müzisyen), Ali Papur (Müzisyen), Dr.Ahmet Aras (Hekim), Av. Alihan Pilaf, Alex illiopoulos(Çevirmen), Avrupa Süryani Halk Meclisi, Burhan Berken (Müzisyen), Ben Lunn (Gazeteci), Dr. Bahar Eryaşar (Beslenme Uzmanı), Dr. Barış Kaya (Hekim), Av. Berrak Çağlar, Av. Bilge Topçu, Cenk Dostverdi (Oyuncu), Cengiz Özkan (Müzisyen), Cezmi Ersöz (Yazar), Cihan Çelik (Müzisyen), Cihan Berk (Gazeteci), Cüneyt Arat (Gazeteci), Cevahir Canpolat (Müzisyen), Camille Antoine (Müzisyen), Av. Ceren Yılmaz, Mv. Dilşad Canbaz, Defne Halman (Oyuncu), Erdal Bayrakoğlu (Müzisyen), Ercan Aydın (Müzisyen), Erdal Sarıboğa (Müzisyen), Esra Öztürk(Müzisyen), Erdinç Duman (Müzisyen), Erdal Erzincan (Müzisyen), Eshelon (Müzik Grubu), Evita Dieverath (Ressam), Ersin Ergün (Şair), Elif Çetiner (Gazeteci), Eleni Dimitropoulou (Oyuncu), Faruk Eren (Gazeteci), Av. Görkem Ağdede, Gül Şimşek (Müzisyen), Grup Yorum (Müzik Grubu), Giorgos Kalogirou (Müzisyen), Halil Ergün (Oyuncu), Haluk Tolga İlhan (Müzisyen), Hüsnü Yıldız (Yazar), Hüseyin Karabey (Yönetmen), Hakan Akmaz (Müzisyen), Hilmi Yarayıcı (Müzisyen), IIenia Cotardı (Çevirmen), İlyas Salman (Oyuncu), İbrahim Karaca (Şair), İhsan Eliaçık (Yazar), İbrahim Uğur Toprak (Şair), İsmail Hakkı Demircioğlu (Müzisyen), İsmail Doğan (Karikatürist), Kerim Eren (Gazeteci), Kadir Demir (Müzisyen), Kento (Rapçi), Dr Kadir Özyılmaz (Hekim), Muzeffer Gezer (Şair), Mehmet Esatoğlu (Oyuncu), Mehmet Özer (Şair-Fotoğraf Sanatçısı), Mikail Değirmenci (Müzisyen), Menderes Samancılar (Oyuncu), Av. Merve Büyükalan, Mv. Musa Piroğlu, Mv. Murat Çepni, Mesut Eröksüz (Müzisyen), Mihalis Gdontellis (Web Tasarımcı), Meryem Özsöğüt (Emekli Hemşire), Nurettin Güleç (Müzisyen), Nadezdha Sabina (Gazeteci), Av. Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, Osman Genç (Oyuncu), Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu (Halk Sağlığı Uzmanı), Mv. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Av. Oğuzhan Topalkara, Pınar Aydınlar (Müzisyen), Pınar Kür (Yazar), Rationalistas (Müzik Grubu), Dr. Revşan Yaşik (Diyetisyen), Dr. Samet Mengüç (Genel Cerrah), Av. Seda Şaraldı, Süreyya Karacabey (Yazar), Mv. Serpil Kemalbay, Suat Kaya (Müzisyen), Sevim Eren (Müzisyen), Saniye Yılmaz (Müzisyen), Serhad Raşa (Müzisyen), Songül Bulur(Müzisyen), Sevinç Öztürk (Oyuncu), Sibel Özbudun (Yazar), Suavi (Müzisyen), Sofia Barka (Şair-Dansçı), Şükrü Erbaş (Şair), Şenol Akdağ (Müzisyen), Tülay Yıldırım Ede (Oyuncu), Temel Demirer (Yazar), Av. Ülkücan Kaplan, Av. Uğur Esat Keşküş, Yaşar Gündem (Oyuncu), Yalçın Dönmez (Müzisyen), Yağmur Yılmaz (Müzisyen), Yasemin Göksu (Müzisyen), Yakup Akdemir(Müzisyen), Zeynep Kuray (Gazeteci), Zeynep Karababa (Müzisyen)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here