Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin Dersim’e girişine izin verilmedi

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Munzur Festivali’nde sahne alacak olan Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin 26 Temmuz’a kadar Dersim’e girişleri valilik tarafından yasaklandı.

21- 24 Temmuz tarihleri arasında Dersim ve bağlı ilçelerinde yapılacak olan 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak olan Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin konserleri Tunceli Valisi tarafından yasaklanmıştı.

Ancak “Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz” sloganıyla düzenlenen festival için Dersim’e gelen Grup İsyan Ateşi’ni Mut Köprüsü’nde durduran polisler, grubun kente girişine izin vermedi.

Grubun şehre alınmamasına gerekçe olarak da valiliğin Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’ne dair “20 Temmuz günü saat 00.01 ile 26 Temmuz günü saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle kısıtlanmasına” yazılı kararı gösterildi.

Grup İsyan Ateşi, engellenmelerine dair sosyal medya hesabından “Dersim İl sınırında 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivaline katılımımız engellendi. Tunceli Valiliğince Dersim’e girişimiz yasaklandı. Bekleyişimizi sürdürüyoruz. Marşlarımızı, ezgilerimizi haykırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Devrimci sanat susturulamaz” paylaşımında bulundu.


KAYNAKArtı Gerçek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here