Haiti’de enflasyon ve çetelere karşı eylemler sürüyor

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’de eylemlerini sürdüren halk, akaryakıt fiyatları ve enflasyon artışını tetikleyen hükümet politikalarını eleştirdi ve artan çete şiddetine karşı somut adımlar atılmadığını vurguladı. Halk, Başbakan Ariel Henry’nin istifa etmesi çağrısında bulundu.

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’de enflasyon artışına ve çetelerin saldırılarına karşı eylemler sürüyor. Başkent başta olmak üzere farklı şehirlerde ateşe verdiği barikatlarla pek çok yolu kapatan halk, Başbakan Ariel Henry’nin istifasını istiyor. Sokaklara dökülerek akaryakıt fiyatlarına ve çetelerin halka dönük saldırılarına karşı somut çözümler üretilmesini isteyen halkla polis ve çeteciler arasında çıkan çatışmalarda ise bugüne kadar en az 5 kişi katledildi, yüzlerce kişi ise yaralandı. Halk, polis ve çetecilerin üzerlerine ateş açmasına ellerine geçen taşları fırlatarak cevap verdi. Çeteciler, son olarak eylemleri takip eden Haitili iki gazeteciyi katletti ve bedenlerini başkentte bulunan bir meydanda yaktı.

Ailelerin eğitim giderlerini karşılamakta zorlanması ve şiddetlenen eylemlerle eğitim öğretim döneminin başlangıcı  bir ay ertelenirken, Haiti halkı akaryakıt ve gıda başta olmak üzere temel tüketim maddelerine ulaşmakta giderek zorlanıyor.

Akaryakıt fiyatlarını kontrol eden Haiti hükümeti ise, halkın itirazlarına rağmen akaryakıta yeni bir zam yapacaklarını duyurdu. Haiti’de akaryakıt fiyatlarının dünyanın birçok ülkesinden daha düşük olduğunu öne süren hükümet yetkilileri, yeni zamla akaryakıt fiyatlarının iki katına çıkacağını açıkladı.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here