Halk Hatay’da kurulan Tomruksuyu Koordinasyon Merkezi’nden çıkarılmaya zorlandı

Hatay’da depremlerden sonra halkın kurduğu koordinasyon merkezlerine tacizler ve saldırılar devam ediyor. Hatay Vali Yardımcısı Harun Kaya bu kez Tomruksuyu’nda bulunan merkezi hedef aldı. Halk karara karşı eylem çağrısı yaptı.

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan Tomruksuyu Mahallesi halkı depremin ilk gününden bugüne kendi gücüyle deprem yaralarını sarmak için harekete geçmiş, yeniden inşa sürecine başlamıştı.

Önce revir, dağıtım merkezi kuran Tomruksuyu halkı daha sonra Tomruksuyu Koordinasyon Merkezi’ni kurarak yeni bir yaşam çalışmalarını hızlandırdı.

Hatay’da meydana gelen 6.4’lük depremden sonra hasar gören Karaçay Bedii Sabuncu Lisesi’ni tahliye ederek geniş bir alan olan Tomruksuyu Festival Alanına geçti. Burada da çocuk parkı ve eğitim derslikleri kurulurken halk valilik tarafından konteynır kent kurulacak alt yapının olmaması bahanesiyle çıkarılmaya zorlandı.

Valı Yardımcısı Harun Kaya dün merkeze gelerek İBB’nin kurduğu parkın sökülmesini ve çadırladın tahliye edilmesini istedi. Gönüllülerin aktardığına göre Kaya işçileri tehdit etti.

Halk tahliye kararını kabul etmeyerek bugün eylem çağrısı yaptı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here