Hanifi Zengin ve emrindeki polisler 33’leri anmak isteyenlere işkence yaptı

Suruç’ta ölümsüzleşenleri 88. ayında anmak isteyenler gözaltında Hanifi Zengin ve emrindeki polislerin işkencesine uğradı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin her ayın 20’sinde yaptığı 33 düş yolcusunun anması 88. haftasında Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı. Yasağın gerekçesi ise işgalci Türk devletinin Rojava ve Başur Kürdistan’a yönelik hava saldırısının protesto edilme ihtimali gösterilmişti.

Anma öncesi alan polis ablukasına alınırken 33’leri anmak isteyen Suruç aileleri, yaralıları, tanıkları ve 33’leri yoldaşları kararı tanımadı. Anma yapmak isteyenlere saldıran polis 19 kişiyi gözaltına altı. Gözaltına alınanlar, “Suruç şehitleri ölümsüzdür” sloganıyla yanıt verdi.

Gözaltına alınan 19 kişi gözaltı aracında ve hastane giriş-çıkışlarında da ters kelepçeli şekilde bekletildi. Polis kelepçeyi sonuna kadar sıktı, çoğu kişinin bileklerinde yaralar ve kanamalar meydana geldi.

Özdemir baygınlık geçirdi, Saygılı’nın kaburgası kırıldı

Suruç katliamının 6. yılında gençlik örgütlerinin yapmak istediği açıklamaya yönelik polis saldırısında kolu kırılan Berfin Polat, işkence ve tacizleriyle bilinen İstanbul Emniyet Müdürü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin tarafından işkenceye uğradı. Zengin, Polat’ın saçlarından çekerek kafasını defalarca otobüs camına vurdu.

Suruç tanığı Ümmühan Özdemir ise gördüğü işkence nedeniyle gözaltı aracında bayıldı. Gözaltındakilerin Özdemir’e yardım etmesi de polis tarafından engellendi. Özdemir, beline aldığı darbelerden dolayı dün akşam bir süre kanaması oldu. Özdemir’in bilekleri kelepçenin aşırı sıkılmasından dolayı yara dolu.

Ekin Saygılı’nın ise kulak zarı zedelenirken, bir kaburgası kırıldı. Ebrar Uz, ters kelepçeli haldeyken hastaneye girişinde düşürülerek bir süre yerde bekletildi.

İşkenceye ilişkin ETHA’nın görüştüğü Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarından Sezin Uçar, “Müvekkillerimize bizzat Hanifi Zengin tarafından, o yapmadığında direkt talimatıyla işkence yapıldı. Hem Hanifi Zengin hem de işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Gözaltına alınan müvekkillerimiz ters kelepçeli bekletildi, kelepçeleri çok sıkıldı ve bu halde işkence gördü” dedi.

Uçar, öte yandan Kadıköy Kaymakamlığı’nın aldığı yasak kararına ilişkin de itiraz edeceklerini duyurdu.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here